19. Feminist Gece Yürüyüşünde Kadınlar: Öfkemizi Kuşandık Burdayız!

Bu 8 Mart’ta da binlerce kadın İstanbul’da gece yürüyüşüne sloganları, talepleri ve renkleriyle katıldı. 19’uncusu gerçekleşen Feminist Gece Yürüyüşü için toplanma noktası ise Sıraselviler Caddesi oldu.

İstanbul’un dört bir köşesinden gelen kadınlar yürüyüşe katılabilmek için Taksim’e aktılar. Herhangi bir eylem yasağı açıklaması olmamasına rağmen İstiklal Caddesine çıkan bütün sokaklar kapatılmış, Taksim Meydanı bariyer ve çok sayıda polis tarafından abluka altına alındı.

Kadınlar Sıraselviler Caddesi’ne ulaşmak için ara sokaklarda uzun süre yürümek zorunda kaldı.

“Feminist İsyan Her Yerde” pankartının arkasında toplanmaya başlayan femina bayrakları ve isyanlarını dile getirdikleri rengârenk içerikli dövizleri,  tefleri, düdükleriyle kadınlar “Nerdesin Aşkım Burdayım Aşkım” sloganları yankılandı.

“Feminist İsyan Gecede, Sokakta”

Polisin Taksim’e yürüyüşe izin vermemesi üzerine Sıraselviler’de basın açıklamasını okuyan kadınlar “Kimi arzulayacağımızı, kimi seveceğimizi, nasıl sevişeceğimizi bize dayatanlara, hizaya sokup şiddet uygulamaya çalışanlara, bedenlerimizden, arzularımızdan korkanlara karşı feminist isyan yatakta. Bizi evlerin içine, istedikleri mekanlara, belli saatlere, belli kıyafetlere sıkıştırmaya çalışanlara karşı feminist isyan gecede, sokakta.

Kariyerini kadın meslektaşlarını istismar ederek inşa edebileceklerini sananlara, sanat kılıfı altında cinsel tacizi meşrulaştıranlara, sahneyi, kamerayı kendine kalkan edip bizi susturacaklarını sananlara karşı feminist isyan sette, sanatta!

Pandemiyi bahane edip görevini yapmayarak kadınların şiddetten uzaklaşmasına engel olanlara, kadın cinayetlerini önlemeyenlere, kadınları tekrar tekrar mağdur eden yargılamalara, hayatını savunan kadınlara en ağır cezaları reva görürken şiddet uygulayan erkekleri ödüllendiren erkek adalete karşı feminist isyan karakolda, adliyede!

Erkek şiddetiyle mücadele etmek yerine kadın düşmanlarının sözüne uyarak İstanbul Sözleşmesi’ni, nafaka hakkını, eşit ve şiddetten uzak yaşama hakkımızı tartışmaya açarak ayrımcılığı ve şiddeti destekleyenlere karşı feminist isyan sözümüzün ulaştığı her yerde!

Hastanelerde canla başla emek veren kadınlara bir de şiddet ve mobbing uygulayanlara karşı feminist isyan hastanede!

Kürtaj ve doğum kontrole erişim haklarımızı kısıtlayanlara, bizi çocuk doğurmaya mecbur görenlere karşı feminist isyan kadınların kararlarında!

Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, “LGBT yoktur” diyenlere karşı feminist isyan her yerde!

Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!” dedi.

Büyük ‘feminist isyan” yazılı pankartı sık sık sallayarak “zıpla zıpla zıplamayan Tayiptir”, “zıpla zıpla zıplamayan kayyumdur” sloganları atan kadınlar, polisin drone ve helikopterle her üstlerinden geçişinde ses çıkararak tepkilerini dile getirdi.

Sıraselvilerde okunan basın açıklamasından sonra kadınlar Karaköy’e doğru yürüyüşe geçerken, bir grup kadın ise “Karaköy’e değil barikata” sloganlarıyla Taksim’e doğru yöneldi. Taksim’e çıkmak isteyen kadınlar polis engeliyle karşılaştı.

Karaköy’e doğru yürüyüşe geçen kadınlar da yoğun polis kuşatmasına maruz kalırken yer yer arbede de yaşandı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınların pandemi olmasına rağmen Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılımı oldukça yüksekti. “Dünyayı Yerinden Oynatacağız” “asla yalnız yürümeyeceksin”, “jın, jiyan, azadi”, “Tayip kaç kaç kaç kadınlar geliyor”, “yaşasın feminist mücadelemiz”, “kadın cinayetleri politiktir”, “trans cinayetleri politiktir” sloganları eşliğinde Karaköy’e kadar yürüyüşlerini sürdürerek, Karaköy’de gruplar halinde dağıldılar.