Liselilerden Bakan Selçuk’a: Kiminle İnatlaşıyorsunuz ki?

YouTube player

Pandemi tedbirleri kapsamında kapalı olan okullar illerin risk durumuna göre kademeli olarak açılmaya başladı.

Liseliler Milli Eğitim Bakanlığı korona virüs pandemisi nedeniyle çevrim içi olarak verilen eğitimin sınavlarının yüz yüze yapılacağını duyurması üzerine sosyal medyada #ZiyasızSınavsızEğitim etiketiyle tepkilerini dile getirmişlerdi. Şimdi ise, yüz yüze sınavların iptal edilmesini beklerken bugün okulların açılmasıyla karşılaştılar.

11. sınıf öğrencileri Tuana Yüksel ve Berdan Akkaya’ya mikrofonumuzu uzattık.

Tuana Yüksel – Lise Öğrencisi

Tuana Yüksel şöyle konuştu: Günümüz Türkiye’sinde online eğitim yürütülürken yüz yüze sınav yapmak ne kadar mantıklı ki? Sınav stresine, sınav stresinden daha çok covid olur muyum olmaz mıyım stresine giriyoruz. Birilerine bulaştırır mıyım, bunun vebaliyle nasıl devam edebilirim ki?

İlk olarak onuncu sınıfın ikinci döneminde başlamıştı online eğitim sürecim. O zamanlar aşırı hırs vardı üzerimde. “Hiç kimse çalışmıyor ben başarabilirim, yapabilirim. Daha çok üstüne gidersem eminim yapacağım” diyordum. Araya koca bir tatil girdi, gerçekten hiç kitap yüzüne bakmadım. Ondan sonra saldım. Dedim ki ‘Yapmayan da geçiyor’ umursamıyorlar çünkü.

Diğer Bakanlar Gibi Sizin Adınızı da Unutacağız

Berdan Akkaya ise: On milyon tweet atıldı bunun olmaması için, siz kiminle inatlaşıyorsunuz ki? Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı olacağı zaman “Sınavsız bir eğitim hayal ediyorum” demişti. Fakat bakan olduktan sonra böylesi dönemde bile bizi yüz yüze sınava zorunlu tutuyor. Bunun pek bir tutarlılığı yok açıkçası.

ZiyasızSınavsızEğitim diyoruz çünkü Ziya Selçuk bu dönemi hiçbir şekilde eğitim açısından adaletli ve eşit bir şekilde yönetemedi.

Önceki bakanların adını nasıl unuttuysak bilin ki sizin adınızı da bir gün unutacağız!