İl İl 8 Mart

İstanbul’da gerçekleşen feminist gece yürüyüşü dışında Türkiye’nin dört bir yanında alanlara çıkan kadınlar, AKP hükümetinin kadınların kazanımlarına dönük saldırılarına, artan baskıya, işten atmalara, güvencesiz çalışmaya, şiddete, geleceksizliğe, kadın cinayetlerine, transfobiye karşı isyanlarını yükselttiler.

ANKARA

Ankara’da 8 Mart eylemleri Sakarya Meydanı’nda gerçekleştirildi. Önce, Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla 14.30’da bir araya gelen yüzlerce kadın ve LGBTİ+ renkli dövizleri ile isyanlarını dile getirdi.

Kızılay çevresindeki sokaklardan sloganlar eşliğinde yürüyerek Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar “Trans terörü dediğiniz, trans kadının öz savunması”, “Hayır, hayır demektir”, “Öz savunma haktır”, “Eteğime değil emeğime bak”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ve “Ölmek istemiyoruz” temalı döviz ve pankartlar açtı. Kadınlar açıklamalarını okuduktan sonra dağıldılar.

Feministlerin çağrısıyla düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü de Sakarya Meydanı’nda saat 18.00’de gerçekleştirildi. Ellerinde “Sömürü çarkını kadınlar yıkacak” ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazılı pankartlarla yürüyen kadınlar, “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.

Kadınlar ve LGBTİ+’lar polisin engelleme girişimlerine rağmen üzerinde gökkuşağı bulunan dövizleri de alana sokmayı başardı.

Ankara

İZMİR

İzmir’de yüzlerce kadın cinayetlerin durması, şiddetin sona ermesi ve özgürce yaşam için sokaklara indi.

İzmir Kadın Platformu öncülüğünde Alsancak ÖSYM önünde toplanan kadınlar ellerinde dövizlerle  Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezine yürüdü. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da katıldığı yürüyüşte, “Güvenceli iş, şiddetsiz yaşam ve eşitlik için aşağı bakmayacağız” pankartı açıldı. Renkli kıyafetler giyen her yaştan kadın, “Erkek şiddetine son”, “Yaşamak istiyoruz” Şiddeti savaşa ve sömürüye hayır”, “Kadınlar savaş istemiyor” dövizleri taşıdı.

Ege bölgesinde ayrıca Manisa’dan Muğlaya, Aydın’dan Bodrum’a, Edremit’ten Denizli’ye kadar pek çok il ve ilçede kadın buluşmaları gerçekleşti.

İzmir

BURSA

Bursa’da kadınlar Bursa Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelerek bir yürüyüş gerçekleştirdi. Fomara Meydanında toplanan kadınlar Kent Meydanı’na yürüyerek taleplerini haykırdı.

Kadınlar “Hayatımıza dayattığınız iki kötüden birini seçmeyi kabul etmedik, biz özgürlüğümüze giden yolu dayanışmamızla örgütlüyoruz” dedi. Eyleme HDP İstanbul Milletveli Hüda Kaya da destek verdi.

ADANA’DA KADINLAR YASAKLARI AŞARAK GÖKKUŞAĞI BAYRAKLARINI AÇTI

Adana’da kadınlar Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleşecek 8 Mart mitingi için Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya geldi. LGBTİ+ bayraklarının keyfi olarak yasaklandığı mitinge gök kuşağı renkli bayraklar ve dövizler alınmadı. Kadın Emeği Kolektifi’nin pankartı üzerindeki gök kuşağı logosu kesildikten sonra alana alındı. Kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye tepki gösterdi. Basın açıklaması okunduğu esnada kadınlar gökkuşağı bayrakları açarak yasakları protesto etti.

DERSİM

Dersimli kadınlar, Dersim Kadın Platformunun çağrısıyla Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya geldi.

“Yaşasın kadın dayanışması”, “Aşağı bakmadık, bakmayacağız” ve “Jin, jiyan, azadi’ sloganları atılan eylemde, kentte alınan 30 günlük eylem yasağı eleştirildi. Nurşat Yeşil ”Lebaleb kongre ve miting düzenleyenlere pandemi yasağı yok ama biz kadınlara ve emekçilere gelince pandemi bahane ediliyor” dedi.

Açıklamanın ardından Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku söz alarak soruşturmada herhangi bir sonuç alınamamasına, kardeşinin bulunamamasına tepki gösterdi.

ANTALYA

8 Mart dolayısıyla, Antalya Kadın Platformu Kazım Özalp Caddesi’nde bulunan Attalos Heykeli önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Grup adında açıklamayı gerçekleştiren  Fatma Kayaoğlu, “Her gün 3 kadın öldürülüyor. Yaşam hakları ellerinden alınıyor. Bir yılda 300 kadın öldürülürken, bunların 181’i şüpheli şekilde gerçekleştirildi. Kadınlar mücadelelerini sürdürecekler. Yaşamın her alanında ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe, yoksulluğa ve erkek şiddetine karşı direnmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

VAN, BATMAN VE DİYARBAKIR’DA KADINLAR ULUSAL KIYAFETLERİYLE ALANA AKTI

TJA ve HDP Kadın Meclisi birlikte çeşitli illerde 8 Mart kapsamında etkinlikler düzenledi:

Van

“Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla Musa Anter Parkı’nda gerçekleşen mitingde, alan mor ve beyaz balonlarla süslendi. Platforma, “İsyanımız özgürlüğümüz için!” yazılı pankart asıldı.

Ağrı, Kars, Iğdır ve Hakkari başta olmak üzere birçok kentten çok sayıda kadın miting için alana aktı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın da aralarında bulunduğu kadın milletvekilleri de ulusal kıyafetlerle alandaki yerini aldı.

Batman

Batman’da “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla yürüyüş düzenlendi. Atatürk Parkı’nda bir araya gelen kadınların yürüyüşü polis ablukası ile engellendi, bir süre sonra kadınlar HDP Batman İl Örgütü binasına kadar yürüdü

Diyarbakır

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) öncülüğünde İstasyon Meydanı’nda miting gerçekleştirildi. Mitingte kadınlar, rengarenk yöresel kıyafetleriyle alanı doldurdu. Mitingin gerçekleştiği alanı polisler ablukaya aldı. Ofis Semti’nden miting alanına yürüyen kadınlar, “Her yerdeyiz, erkek egemenliğini yeneceğiz”, “Yaşasın 8 Mart”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” pankartını taşıdı.