Kadınlar Kadıköy’de 8 Mart’ı kutladı: “Dünyayı Yerinden Oynatacağız”

8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadın Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde düzenlenen eylemde buluştu. 

Yağmurlu havaya rağmen Kadıköy’de buluşan kadınlar “Yaşasın 8 Mart”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadıköy bizim senin mi sandın?”, “İstanbul Sözleşmesi bizim senin mi sandın?”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Kadın, yaşam özgürlük” sloganları attı.

Alana girişte gökkuşağı bayrakları ve LGBTİA+ dövizlerinin alana alınmak istenmemesi üzerine arbede çıktı. Polisin engellemelerine rağmen LGBTİA+ korteji alana girdi.

Türkçe, Kürtçe ve Arapça okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Özgürlüğümüz için bir aradayız. Özgürlüğümüzü kazanacağız. Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi biz yöneteceğiz. Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizi üzerimize yıkmaya çalışanları; üretim devam etsin diye fabrika karantinalarında çalışmayı unutmadık. Evden çalışmayı biz kadınlara bir lütuf gibi sunanları unutmadık.

Ne en az üç çocuğu kabul ettik ne de ev işlerinin tek sorumlusu olmayı. Gebze de Migros’un sömürüsü ve tacizlerine karşı emeğimiz bizimdir diyen, Avcılar’da ise SML direnişinden kadınlarız. Sinbo direnişimizle sendikalaşma hakkımızı savunuyoruz. Kod 29’a, ahlak safsatasıyla işten atılmalara, ücretsiz izne karşı direnen kadınlarız!

Yıllardır 8 Mart’larda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek devlet şiddetine, LGBTİ+ fobiye, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan patriarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne ve saray rejimine karşı isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü kazanmak ve hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her gün bir aradayız, alanları sokakları doldurmaya devam edeceğiz. Dünyayı yerinden oynatacağız!”

Kırkyamalı Kadınlar Söğütlüçeşme’den yürüdü

Kırkyama, İmece, Feminamfi ve LubunDa kortejleri miting öncesi buluşma noktaslarını Söğütlüçeşme Metrobüs İstasyonu olarak vermişlerdi. Kortejlerini oluşturarak “Patriyarkaya, Eşitsizliğe Adaletsizliğe Karşı İsyandayız!” pankartıyla İskeleye kadar sloganlar ve eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yol boyu Kadıköy halkının desteklerini alkışlar ve sloganlara katılarak gösterdiği yürüyüş esnasında sık sık polisin buradan yürümeyin, pankartları kapatın benzeri engelleyici müdahaleleri gerçekleşti. Bütün engellemelere rağmen coşkulu yürüyüşlerini gerçekleştiren kadınlar iskele meydanındaki büyük buluşmaya dahil oldu.

Örgütlenelim Ayol

“Buradayız, alışacaksınız” önlükleriyle ilk 8 Mart eylemine katılan Lubunya Dayanışması’nın (LubunDa) dövizlerinde “Kayyım Cinsiyete Nakka!”, “LGBTİA+’lar ve Seks İşçileri için Yaşam Güvencesi”, “Hocam Terfler de Feminizme Dahil mi?” sloganlarına yer verdi.

Takside Gözaltı

Alandan ayrılmak isteyen trans kadınlar taksiye bindikten bir süre sonra takip eden polisler tarafından gözaltına aldı.

Tutuklama Talebi

ÇHD İstanbul Şube’den bugün yapılan açıklamaya göre, gözaltına alınanlar tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edildi. ÇHD “6 Mart Kadıköy eyleminde gözaltına alınan kadınlar Anadolu Adliyesi’ne çıkartıldı. Tamamı savcılık tarafından ifadeleri alınmaksızın tutuklanmaları talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Sorgu için adliyeye geçiyoruz” denildi.