“Bakan gelsin, Migros işçilerinin yanında otursun”

16 gündür direnen Migros işçileri, ücretsiz izinlerin kaldırılmasını ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

Kocaeli’de Migros’un deposunda çalışırken yılın son günü ücretsiz izne çıkarılan ve bazılarının buradan İstanbul Esenyurt depolarına sürülmesi üzerine işçiler, üye oldukları Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) ile birlikte iş yeri önünde çadır kurdu.

16 gündür direnen işçiler, ücretsiz izinlerin kaldırılmasını ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

Migros işçilerini, kurdukları çadırda SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 4. Vardiya Temsilcisi Kezban Konukçu, Kocaeli Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Cengiz Dönmez ve beraberindeki heyet ziyaret etti.

700 işçi 2 tuvalet

Direnişleriyle ilgili bilgi veren DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, çalışan işçilere baskı uygulandığını, yöneticilerin zorla telefonları alarak e-devlet üzerinden sendika üyeliklerinin sorgulanğını, yedi yüz işçinin iki tuvalet kullandığını ve kötü çalışma koşullarıyla işçi sağlığının riske atıldığını belirtti.

“-1 derecede işçiler neden eylemde?”

Ziyarette konuşan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Kaya’yı direnen Migros işçilerinin yanına davet ederek neden eksi bir derecede eylem yaptıklarını dinlemesini istedi.

YouTube player

Baldur grevine ziyaret

Migros işçilerini ziyaret eden heyetin sonraki durağı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçilerin grev pankartı astığı Baldur çadırı oldu.

26. gününe giren Baldur grevi ziyaretinde heyette bulunan temsilciler konuşmalar yaptı.

İşçilerin, emekçilerin, altta olanların daha beter koşullarda çalıştırıldığını ifade eden SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ bir araya gelip omuz omuza verildiğinde ancak hakların alınabildiğini belirtti.

YouTube player