Serpil Kemalbay: Temel gelir sağlanmalı; elektrik, su, doğalgaz ücretsiz olmalı

TBMM’de bütçe görüşmeleri devam ederken HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay bugün söz alarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesine dair konuşma yaptı.

Konuşmasına direnişteki işçileri selamlayarak başlayan Kemalbay, istihdam ve gelir arasındaki bağların pandemiyle birlikte koptuğuna dikkat çekerek insanların işsizliğe, açlığa sürüklenirken adeta ağaç kabuğuna muhtaç edildiğini ifade etti.

Çözümün sermayeden yana hizmet anlayışının terk edilerek halkçı bir politikanın geliştirilmesiyle geliştirileceğini savunan Kemalbay “İş bulamadığımız, istihdam edilemeyen herkese bir temel gelir tanımlaması yapmamız lazım çünkü bu vergiler, bu bütçeyi oluşturan gelirlerin neredeyse %80’ine yakını, %73’ü, dolaylı vergi dediğimiz halkın tükettiği kaynaklardan oluşuyor.” dedi. “Halkın bütçesini neden sermayeye peşkeş çekiyorsunuz? Neden kamu özel iş birliği projelerine, beşli çetelere bu paralar gidiyor?” diye de sordu.

Ayrıca Kemalbay halkın temel gelir ve elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması gerektiğine de vurgu yaptı.

“Halkı zengin ve yoksul diye böldünüz”

Asgari ücretin işçi temsilcilerinden ziyade işveren temsilcileriyle belirlenmesini eleştiren Kemalbay, asgari ücret belirlenirken demokratik bir yolun izlenmesi gerektiğini söyledi.

Serpil Kemalbay konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Açlık sınırı 2516 lira iken, asgari ücretin en az yoksulluk sınırının yarısı kadar olması gerekmez mi? 10 milyon insan asgari ücret ve altında çalışıyor, milyonlarca insan işsiz, 3.3 milyon insan hiç asgari ücreti bile alamıyor. Bunlara bir çareniz, çözümünüz var mı?

Ekonomi politikası açısından siz aslında toplumu böldünüz; zenginler ve yoksullar arasında böldünüz; 4/A’lılar, 4/B’liler, 4/C’liler gibi böldünüz; asgari ücretliler, mülteci işçiler, asgari ücret alamayanlar, gündelik çalışanlar olarak böldünüz. “Ev işçileri” derseniz, pandemi döneminde hiçbir kaynağa erişemediği için açlıkla karşı karşıya kaldılar.”