Bakanlık, Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın “Covid-19 Pandemisi Sırasında Bursa’da Fazladan Ölümler” başlıklı çalışmasını reddetti

Türk Tabibleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bursa’da 2020 yılında ve önceki beş yılda gerçekleşen ölüm sayılarının analizini içeren bir çalışma yapmak istedi. Sağlık Bakanlığı’nın onayına sunulan “Covid-19 Pandemisi Sırasında Bursa’da Fazladan Ölümler” başlıklı çalışma “Biz yapıyoruz” denilerek reddedildi.

Türk Tabibleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Bursa’da 2020 yılında ve önceki beş yılda gerçekleşen ölüm sayılarının analizini içeren bir çalışma yapmak istedi. Sağlık Bakanlığı’nın onayına sunulan “Covid-19 pandemisi sırasında Bursa’da fazladan ölümler” başlıklı çalışma “Biz yapıyoruz” denilerek reddedildi.

Prof. Dr. Pala’ya araştırma izni verilmemesini Meclis gündemine taşıyan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay soru önergesi metninde “Tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de pandemi nedeniyle insanlarımız hayatlarını kaybediyor, ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Bu konuda bilim insanlarının her türlü araştırmasına, düşünce geliştirmesine ve bu konudaki çalışmaları paylaşarak kamuoyunu bilgilendirmesine ihtiyaç olduğu aşikârdır” ifadelerine yer verdi.

Kemalbay’ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği sorular şöyle:

  • Bakanlığınız Tıp alanında çalışmalar yapan hocalarımızın özgür iradeleri ile yapacakları araştırmalara neden engel olmaktadır?
  • Bakanlığınızın her türlü araştırmayı bünyesinde toplamak gibi bir amacı mı vardır? Araştırmaların tek merkezde toplanması kamuoyunda kuşku duyulmasını artırmaz mı?
  • Şeffaflık, özü itibariyle güvenirlilik ortamını büyütmez mi? Özgür ortamlarda yapılan araştırma ve çalışmaların aslında sizler açısından da bir “güvenirlilik” fırsatı yaratacağını düşünmüyor musunuz?
  • Üniversiteler ve akademik çalışma yapan bilim insanlarının yapacakları araştırmalar için dahi “izin” alma zorunluluklarının olması aslında gerçek anlamda bir demokrasi eksikliğinin göstergesi değil midir?
  • Daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir sağlık sistemi için kendilerini hizmete adayan bilim insanlarımıza destek olmak, onları bu yolda teşvik etmek bakanlığınızın asli görevlerinden değil midir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala ile söyleşi

Kaynak: sendika.org