“Salgınla mücadelede temel sorumluluk kamunundur” | Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala ile söyleşi

Geçtiğimiz ay verdiği bir mülakat nedeniyle kendisine soruşturma açılan ve 44 tabip odasının soruşturmayı kınayıp kendisini sahiplendiği, Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, pandemi süreç yönetimindeki doğruları ve yanlışları anlatıyor.

Mert Büyükkarabacak‘ın sorularını yanıtlayan Pala, birinci dalga sönümlenmeden ikinci dalganın tepe noktasına doğru hızla ilerlendiğini söyledi: “Ağustos ayında beklenmedik kadar yüksek bir vaka sayısıyla karşı karşıya olduğumuz görülüyor. Sağlık Bakanlığı’nın sınırlı olarak yayımladığı verilere bile bakacak olursanız, örneğin son 20 gün içerisinde ağır hasta sayısında bile %30’u aşan bir yükselmeyle karşı karşıyayız. Dün itibariyle günlük doğrulanmış olgu sayısı 1400’ü geçti. 2 Haziran itibariyle bu sayı 800’ün altına inmiş durumdaydı. Dolayısıyla hem doğrulanmış olgu sayısında hem de ağır hasta ve ölüm sayılarında bir artışla karşı karşıya kaldığımızı, birinci dalga henüz bitmeden yeni bir tepe dalgasına doğru gidiş yolunda olduğumuzu söylemek mümkün.”

Pandemi ile ilgili sorumluluğun bireylere yüklenmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kayıhan Pala, “Salgınla mücadelede temel sorumluluk kamunundur. Kamu, düzenlemeleri yapar, riskleri belirler, epidemiyolojik öngörülerini ortaya koyar. Bunlarla ilgili aldığı önlemlere uyum sağlanması açısından elbette toplumun da sorumlulukları var. Ama kamu kendi işlevini yerine getirmeksizin sorumluluğu bireylerin üzerine bırakarak aradan çekilirse salgınla mücadele diye bir şey olmaz.” dedi

Söyleşinin tamamı:

Podcast formatında dinlemek için:

https://open.spotify.com/episode/7uF4JBfF8nRRWMhvPGzC8Z?si=VsarZTSeTYWERv_wG40znA