Metal işçilerine Ankara yürüyüşü engeli: 99 kişi gözaltına alındı

Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin sendikal hakları için Ankara’ya doğru başlatmak istedikleri yürüyüş polis tarafından engellendi ve sendika binası önünde bulunanlar gözaltına alındı.

Sendikal haklarının tanınması talebiyle Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler polis zoruyla engellendi. Sendikanın Gebze 1 No’lu şubesi önünde bulunan işçiler, sendika yöneticileri ve desteğe gelen diğer sendikaların ve siyasi partilerin üye ve yöneticileri olmak üzere 70’e yakın kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan isimlerden Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Evrensel’e verdiği bilgide üç otobüsün polisin gözaltına aldığı kişilerce doldurulduğunu ve nereye götürüldüklerini henüz bilmediklerini kaydetti.

Ayrıca Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Gebze Şube Yöneticileri, Nakliyat-İş Başkanı, Limter-İş Başkanı, Kamil Kartal, Umut-Sen Sen Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu’nun gözaltına alınan isimler arasında yer aldığı biliniyor.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için patron tarafından tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçilerinin Ankara’ya doğru başlatacakları yürüyüş Kocaeli Valiliği’nin kararıyla engellendi. Yürüyüşe başlamak için Gebze’de Birleşik Metal-İş 1 No’lu Şube binası önünde bir araya gelen işçilere karşı polis zor kullandı.

Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde buluşan işçiler “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açtı. Çok sayıda polis de işçilerin toplandığı alanın yakınında konuşlandı. Polisler, önce işçileri fiziki mesafeye uymaları konusunda uyardı, daha sonra ise “Valilik kararı olduğu” gerekçesiyle işçileri engellemeye ve sıkıştırmaya başladı. Polis kalkanlarla ve coplarla işçilere zor kullandı.  

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu, polis aracında yaptığı yayını Twitter hesabından paylaştı.

Gözaltında olan CHP İlçe Başkan Yardımcısı: “İşçilerin bu haklı mücadelesinin daha fazla büyütülüp ortaklaştırılması gerekiyor”

CHP Gebze İlçe Başkan Yardımcısı Deniz Kartal da gözaltına alındı

Gözaltına alınanlar arasında bulunan CHP Gebze İlçe Başkan Yardımcısı Deniz Kartal, ifade sırasında polisin ‘Neden oradaydınız, nasıl haberdar oldunuz, nasıl iletişime geçtiniz, yasaktan haberiniz var mıydı, ihtarda bulunuldu mu’ gibi sorular sorulduğunu belirtti.

Karşı Mahalle’ye konuşan Deniz Kartal “Gözaltına alınmamız Anayasa’ya aykırıdır. İşçiler kendi haklarını savunmak için bu eylemi yapıyorlar. İşçilerin bu haklı mücadelesinin daha fazla büyütülüp ortaklaştırılması gerekiyor. Türkiye’deki diğer sivil toplum örgütleri ve sendikalar da bu işin içinde olmalı. Üç beş işçiyle olacak bir şey değil bu iş.” dedi.

Fabrikalarda gözaltılar protesto ediliyor

Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen işçilere yönelik saldırıda 99 kişinin gözaltına alınması sonrası Gebze’deki bazı metal fabrikalarında gözaltıları protesto eylemleri başladı.

Sarkusyan Fabrika İşçi Baş Temsilcisi Şenol Güler bugün yaşananları anlatıyor: Twitter hesabımızda

Demokrasi için Birlik Platformu: “İşçilerin ekmek ve hak mücadelesinin önümden çekilin; gözaltıları derhal serbest bırakın”

Bağımsız demokrasi platformu Demokrasi İçin Birlik, işçilerin gözaltına alınmasıyla ilgili yayımladığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Gebze’de BMİS üyesi metal işçiler örgütlendikleri için işten atıldılar. Haklarını aramak, seslerini duyurmak için Ankara’ya yürümek istediklerinde Vali yasağı ve polis saldırısı ile karşılaştılar. Sermaye sınıfının çıkarları için grev yasaklayan Tek Adam rejiminin Valisi aynı kafa ile işçilerin karşısına çıkıyor, hak arayan emekçileri gözaltına aldırıyor. Tıpkı dün maden işçilerinin karşısına çıkan Jandarma Alayı gibi. İşçilerin ekmek ve hak mücadelesinin önümden çekilin; gözaltıları derhal serbest bırakın.”

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, gözaltıları protesto için Kadıköy’e çağırdı

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, haklarını talep eden işçilerin gözaltına alınmana karşı Kadıköy Süreyya Operası önünde açıklama yapacakları belirterek çağrıda bulundu:

“Biz bu duruma karşı işçilerin ve taleplerinin arkasında olduğumuzu belirtmek üzere tüm emek dostlarımızı sözüyle, talebiyle 19.00’da Kadıköy Sürreyya operası önüne çağırıyoruz. Gelin emeğin sesini beraber yükseltelim.”