Bozüyük halkı, maden ocağına karşı bir arada

Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı Muratdere köyünde açılması planlanan bakır maden ocağına karşı Bozüyük halkı bir araya geldi. Bozüyük Dostları Derneği’nde yapılan toplantı Muratdere Kooperatif Başkanı, muhtarlar ve halkın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda hem yapılması planlanan bakır madeni projesine karşı neler yapılabileceği hem de madenin bölgede yapacağı tahribat konuşuldu.

Ne olmuştu?

Açılması planlanan bakır maden ocağı ilk defa 2016 yılında gündeme geldi. Muratdere Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan maden ocağı 2017 yılında ÇED olumlu raporu almasına rağmen yapılan itirazlar sonucu iptal edilmişti. Yöre halkı, 2 bin 110 dönümlük ormanlık alanda 72 bin ağacın yok olacağı ve kurulmak istenen maden ocağı işletmesinin köylünün yaşam alanına çok yakın bir noktada olması nedeniyle kamuoyu yaratmış ve maden ocağı işletmesine geri adım attırabilmişti.

Geçtiğimiz süre zarfında kâr hırsından vazgeçmeyen Muratdere Madencilik San. ve Tic. A.Ş yeni bir projelendirmeyle Muratdere köyüne bakır madeni açmak için harekete geçti. Yeniden ÇED sürecini başlatmak için Bilecik İl Genel Meclisi’ne yaptığı başvuruda, meclis tarafından AKP ve MHP’li üyelerin oy çokluğuyla maden ocağı yapımının önünü açacak yönde karar alındı.

Eğer söz konusu projeye başlanırsa ilk etapta 1260 dönümlük orman arazisindeki 36 bin ağaç, tüm canlı florasıyla birlikte katledilecek. Madenin işlenmesi amacıyla günde 500 ton temiz su kullanılacak ve atık su havzası yine köyün çok değerli ormanlarına kurulacak.

Muratdere Madencilik San. ve Tic. A.Ş, yeni projede atık su havzasının eski projede planlandığı yerinin değiştirileceğini, köye uzak bir yerde kurulacağını ve dolayısıyla köye zarar vermeyeceğini iddia ediyor. Oysa zehirli atık su tesisleri yine binlerce ağaç kesilerek köy ormanının içine kurulacak ve buradan toprağa ve buharlaşarak havaya karışacak.

Muratdere Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’nin ÇED olumlu raporu almak için yapacağı başvuruya ÇED olumlu raporu çıktığı takdirde bu rapora yapılacak itirazla hukuki süreç başlayacak. Bununla birlikte maden ocağı yapımına karşı önümüzdeki günlerde kamuoyu oluşturulacak.