Tüm Çalışanlar için Sağlık Platformu: “Kapitalistler salgını fırsata çeviriyor

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, 25 Ekim saat 14.00’te “Korkmuyoruz” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesi’nde basın açıklaması düzenledi.

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, 25 Ekim saat 14.00’te “Korkmuyoruz” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesi’nde basın açıklaması düzenledi.

“Gücümüz birliğimizden gelir, korkmuyoruz. İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” pankartının açıldığı açıklamaya birçok siyasi parti ve örgüt de destek verdi.

Açıklamada ilk olarak söz alan Kanun Hükmünde Kararname(KHK)’yle üç yıl önce işten atılan Kenan Güngördü,  “Artık işimi almak için değil emeklerim için, başka insanların haklarının yenmemesi için mücadele ediyorum. Buradan bir kere daha sesleniyorum; iktidarınızdan korkmuyoruz.” diye belirtti.

“Kapitalistler salgını fırsata çeviriyor”

Platform adına ortak metni okuyan platform sözcüsü İpek Bozkurt da, sermayenin “yeni normal”inin güvencesiz çalışma koşulları olduğuna, salgının artışıyla birlikte ölüm oranlarının da arttığına dikkat çekerek, “Kapitalistler, süreci fırsata çevirerek yıllardır düşledikleri saldırıları hayata geçiriyor. Son torba yasada 25 yaş altı 50 yaş üstü için belirli süreli iş sözleşmelerinin koşul aranmadan tekrarlanması AKP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Böylece çalışma yaşamı hepten güvencesizleşti. Bunun yanında sermayedarların yükü hafifletilirken, sömürü de katlanacak” dedi.

“Şimdi sıra bizde”

Dünyada ve Türkiye’de işçilerin verdiği mücadeleye vurgu yapan Bozkurt, “Tüm dünyada temel kazanılmış haklara yönelik saldırılar sürerken işçi ve emekçiler bunun o kadar da kolay olmadığını gösteriyor. Endonezya’da Yeni İstihdam Paketi’ne karşı binlerce emekçi meydanlara çıkarken, İran’da enerji işçileri ‘Kısmi Özelleştirme‘ saldırısına karşı eylemler düzenledi. Norveç’te ise petrol işçileri toplu iş sözleşmesindeki ücret anlaşmazlığından dolayı greve çıktı. Hindistan’da da otomotiv işçileri, sendikal haklarına dönük saldırılara karşı üretimi durdurdu. Fransa’da ise ‘Krizin faturasını ödemeyeceğiz‘ şiarı ile genel grev ilan edildi.” diye kaydetti.

Öte yandan, maden işçilerinin haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı başlattıkları yürüyüşte sarf ettikleri “Korkmuyoruz” haykırışını hatırlatan Bozkurt, “Hepimizin sesi oldular, şimdi sıra bizde. Maden işçilerinin ve tüm direnen işçilerin kararlılığıyla mücadele edelim. Saldırılara karşı yan yana gelelim, birlik olalım.” şeklinde konuştu.