ABD’de kürtaj hakkı savunucuları Amy Coney Barrett’ın Yüksek Mahkeme’ye atanması konusunda endişeli

Sağcı politikacıların kadınların kürtaj haklarını ellerinden almaya yönelik ısrarlı girişimleri ABD’de de bir dönüm noktasına yaklaşıyor.

Kürtaj ve silahlanma gibi konularda muhafazakar görüşleri olduğu bilinen Amy Coney Barrett. (Fotoğraf: Jim Lo Scalzo/Getty)

ABD Yüksek Mahkemesi’ne yeni atanacak olan yargıcın kürtaj karşıtı olması konusunda kadın hakkı savunucuları tedirgin. Kürtaj karşıtı yasa yeniden gündeme gelebilir.

Bu hafta, Başkan Donald Trump’ın, geçen ay hayatını kaybeden yargıç Ruth Bader Ginsburg’un yerine Yüksek Mahkeme’ye atayacağı düşünülen Amy Coney Barrett, Cumhuriyetçiler’in Barrett’ın adaylığını Senato’da onaylamasının ardından hedefine bir adım daha yaklaştı.

Adaylık için son oylama 26 Ekim’de yapılacak, ancak tüm işaretler Barrett’ın Yüksek Mahkeme’ye atanacağını gösteriyor.

Barrett, onay duruşması sırasında, ABD’deki kadınlara kürtaj hakkı veren, 1973 tarihli Yüksek Mahkeme kararı olan Roe v Wade’i koruyup korumayacağıyla ilgili fikir beyan etmeyi reddetti.

Ancak daha önce konuyla ilgili görüşlerini çok net ifade etmişti. Örneğin 2006’da, ABD’deki seçim karşıtı hareketin nihai hedefi olan Roe v Wade’in iptali çağrısında bulunan bir metne Amy Coney Barrett da imza vermişti.

Barrett, siyasi görüşlerinin yasaları uygulama konusundaki kararlarını etkilemeyeceğini söylese de, yapılan çalışmalar yargıçların kişisel ideolojilerinin yasal kararlarını etkilediğini gösteriyor.

ABD’de kürtaj hakkı savunucuları Barrent’ın atanması konusuyla ilgili tedirgin olduklarını belirtiyorlar.