Fabrikada işçiler salgından kırılıyor, patron gizleme derdinde

İstanbul Silivri’de faaliyet gösteren Kale Conveyor (Kale Kayışları) Fabrikası’nda koronavirüs vakaları tavan yaptı. Yaklaşık 400 işçinin çalıştığı fabrikada önlemsizlik ve ihmaller nedeniyle Covid-19’a yakalanan işçi sayısı 60’ın üzerine çıktı.

BirGün’de yayımlanan habere göre Kale Kayış Fabrikası’nda salgın hızla yayılıyor. Haberde yalnızca gündüz vardiyasında 60’ın üzerinde işçinin virüse yakalandığı belirtiliyor.

İşçi Dayanışması Derneği Silivri Temsilcisi ve eski Kale Kayış işçisi Rıfat Erenoğlu’ndan alınan bilgilere göre fabrikadaki salgın kritik noktada olmasına rağmen patron gizlemeye çalışıyor.

“İşçiler kazandıkları üç kuruştan olmamak için sesini çıkaramıyor”

İçerideki işçilerden aldığı bilgiler üzerine, işçilerin halsizlik ve yüksek ateş gibi belirgin şikâyetleri olursa karantinaya gönderildiğini, diğer işçilere ise temaslı olsalar dahi test yapılmadığını belirtti. Erenoğlu, “Yönetime kadar çıktı vakalar. Genel müdür pozitif çıktı. İşçilerin arasında da çok yayıldı. Üretimi durdurmak bir yana temaslı işçilere bile test yaptırmadılar. Kazandıkları 3 kuruştan olmamak için insanlar sesini çıkarmıyor. İşçiler hastalıktan kırıldı, yine de gidip çalıştılar” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıl Kale Kayış fabrikasında 115 işçinin kötü çalışma koşulları, düşük ücretler, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinin yetersizliğine ve sendikalaşma nedeniyle artan baskılara karşı başlattıkları direniş.