6 yıl sonra HDP’ye Kobane operasyonu |“Saray’a düğün hediyesi”

Ankara merkezli yürütülen bir operasyon kapsamında aralarında HDP’li birçok yöneticinin bulunduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Türkiye sabaha yeni siyasi operasyonla uyandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5-9 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin Halkların Demokratik Partisi’ne yürüttüğü soruşturma kapsamında 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 7 ilde yapılan operasyonda 2014 yılında partinin eski milletvekilleri ve MYK üyeliğinde yer alan isimlerin hedeflendiği öğrenildi. Partili kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre savcılığın dört günlük gözaltı kararı var.

Gözaltına alınanlar arasında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Bircan Yorulmaz, Alp Altınörs, Berfin Köse, Gülfer Akkaya, Altan Tan gibi isimlerin yanı sıra gözaltı kararı olanlar arasında ise Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Beyza Üstün bulunuyor.

Sırrı Süreyya Önder

Siyasetçilerden gözaltı tepkisi

Çok sayıda siyasetçi bu sabah yapılan operasyona sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve birçok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” dedi.

HDP Milletvekili ve Eski Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay “AKP ekonomik krizi, dövizin rekor üstüne rekor kırışını, iflas eden dış politikayı muhaliflere saldırarak, kriminalize etmeye çalışarak, gözaltılarla gözden kaçırmak istiyor. Partimize ve toplumsal muhalefete yönelik operasyonlar faşizmin tezahürüdür!” diye paylaşımda bulundu.

Ayrıca HDP ile eş zamanlı olarak toplumsal muhalefetin diğer kesimlerine dönük de kapsamlı bir operasyon yürütüldüğü anlaşılıyor. “Sosyal medya yoluyla darbeye teşebbüs” gerekçesiyle Temel Demirer, Hakan Gülseven, Perihan Koca, Avukat Tamer Doğan, Özen Kulaçoğlu gözaltına alınmış durumda. Bu kapsamda gözaltı kararı çıkarılan kişi sayısının 24 olduğu söyleniyor.

HDP Genel Merkezi operasyon nedeniyle MYK üyelerini acil toplantı için Ankara’ya çağırdı.

Ne olmuştu?

Geçen günlerde düğünü yapıldıktan sonra Saray’a giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından yürütülen soruşturma bir yıl önce başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında ilk olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın ifadesi alınmıştı. Tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilen Demirtaş’ın aynı gün “Kobane soruşturması” kapsamında ifadesi alınmış, hakkında yeniden tutuklama kararı verilmişti. 

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, gözaltına alınan eski milletvekilleri ve MYK üyelerinin 24 saat süreyle avukat görüşmelerinin kısıtlanması için karar verildi.

“Delillerin sağlıklı bir şekilde elde edilerek soruşturmanın tamamlanabilmesi için bu aşamada müdafiilerin ve vekillerin dosya içeriğinin incelenmesi ve belgelerden örnek almasının soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek nitelikte” olduğu gerekçesiyle avukat görüşü 24 saat süreyle yasaklandı.

Mithat Sancar: “Bu operasyona imza atan savcı başta olmak üzere şunu bilsinler ki işledikleri suçların üstünü bize saldırarak örtemezler”

Türkiye genelinde yapılan gözaltı operasyonlarıyla ilgili Ankara’da düzenlenen basın açıklamasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gözaltıların “intikam operasyonu” olduğunu söyleyerek “Nikah sonrası soluğu Saray’da alan savcının bu operasyonu hangi kaygılarla başlattığını ve yürüttüğünü de biliyoruz. Kumpas davalarıyla iktidara hizmet eden hakimler ve savcılar, kendi kullandıkları yöntemlerin kurbanı oldular.” dedi.

Sancar’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

 • Bu bir intikam operasyonudur. Yargı uzun süredir olduğu gibi iktidarın sopası olarak kullanılmaktadır. 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değildir.
 • 7 Haziran seçimlerinin hezimetini unutamayanlar, iktidarı kaybedenler bunun sorumlusu olarak gördükleri partimize karşı her türlü karalama kampanyasıyla ta o zamandan sistematik saldırı başlatmıştı. 
 • Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla büyük bir siyasi operasyon gerçekleştirildi. Çok sayıda milletvekili arkadaşlarımız ve o dönem HDP Eş Genel Başkanları gözaltına alındı. 
 • HDP diz çökmedi. Bu kararlı mücadele iktidarın en büyük korkusudur. İktidar da biliyor ki kendisine kaybettirecek HDP’dir. İktidar burada, HDP’den korkmakta haksız değildir. Bir seçim de daha yenilgi yaşatmıştır. Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar. 
 • HDP’yi hiçbir güç etkisizleştiremeyecektir. Bunu bilmelerine rağmen saldırılarını sürdürmeleri aczin ifadesidir. Halkın gücünü yok edemiyorlar.
 • Bütün bu gözaltı operasyonları da iktidarın kaybetme korkusunun yükseldiği zamanlara denk gelmiştir.
 • Adalet Bakanı’na defalarca sorduk: Kobane eylemleriyle ilgili kaç soruşturma açılmış, davalardan ne gibi sonuçlar çıkarılmıştır?
 • Kobanieeylemleriyle adalet mücadelesinin de ölçüsüyüz. Orada hayatını kaybedenlerin kimler olduğuna dair listeler yayınladık. O dönemle ilgili ayrıntılı bir raporu paylaşacağız.
 • Katledilenlerin büyük çoğunluğu partimizin üyesi. Amacımız bu ülkede şiddetin, savaşın ve bundan beslenen iktidarın ve zihniyetin son bulacağı demokratik dönüşümü yaratmaktır.
 • HDP’nin arkasında duran halkın tümünü susturmadıkça HDP’yi susturmanın mümkün olmadığını hatırlatalım. Partimiz bu operasyonlardan asla korkmamaktadır. Bu tür saldırılar karşısında asla geri adım atmayacaktır.
 • HDP mücadelesini sürdürecektir. 
 • HDP bu iktidara son verecektir, kaybetmesini yine HDP sağlayacaktır. Bu operasyona imza atan savcı başta olmak üzere şunu bilsinler ki işledikleri suçların üstünü bize saldırarak örtemezler. Özel hayatla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmak istemem ama nikahlar sonrası soluğu sarayda alan savcının bu operasyonu hangi kaygılarla başlattığını ve yürüttüğünü biliyoruz.
 • Şöyle bir yakın geçmişe bakanlar göreceklerdir. Bir zamanlar astığım astık savcılar, iktidara hizmet eden hakim ve savcılar kendi kullandıkları yöntemin kurbanı olmuşlardır.

HDP’li yedi milletvekili hakkında fezleke hazırlanacak

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada Kobane eylemleri soruşturmasında şimdiye kadar 20 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu; ayrıca 2014 yılında HDP MYK’da bulunan yedi milletvekili hakkında da dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlanacağını belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Olay tarihlerinde Halkların Demokratik Partisi MYK üyesi olan ve hâlen Halkların Demokratik Partisi milletvekili oldukları anlaşılan 7 kişi hakkında, Anayasa’nın 83. Maddesi gereğince aynı soruşturma kapsamında milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke düzenlenecektir. Ayrıca olay tarihlerinde Halkların Demokratik Partisi MYK üyesi olup da halen başka suçlardan tutuklu/hükümlü olarak kapalı ceza infaz kurumunda bulunan 4 şüpheli hakkında da soruşturma işlemlerine devam edilmektedir.”

2014 tarihinde MYK üyesi olan milletvekilleri:

 • Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan,
 • Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş,
 • İstanbul Milletvekilleri Pervin Buldan, Hüda Kaya, Saruhan Oluç
 • Van Milletvekili Sezai Temelli,
 • İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay