“Yine mi aynı fabrika?”: Bursa’daki bir tekstil fabrikasında koronavirüs tespiti

Bursa’da RB Karesi isimli tekstil fabrikasının dokuma bölümünde iki yıldır çalışan bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Pandeminin başından beri üretimlerin durdurulmadığı fabrikalarda covid-19 vakaları artmaya devam ediyor. Bursa’daki bir tekstil fabrikasından Karşı Mahalle’ye ulaşan bir işçi, covid-19 testinin pozitif çıktığını söyleyerek fabrikanın kendisiyle yeterince ilgilenmediğini belirtti.

Pandemi nedeniyle üç ay boyunca kapalı kaldıktan sonra 21 Haziran’da iş başı yapan, 4 binin üzerinde işçinin çalıştığı Bursa RB Karesi isimli tekstil fabrikasında bir işçinin daha testi pozitif çıktı.

İş başındayken ateşlendiğini ve halsizleştiğini söyleyen işçi, “Pazar sabahı 06:45’te fabrikadan içeriye girdim. Ateşim 36 derece idi. Saat 10:30’da kendimi iyi hissetmemeye başladım. Ateşlenme ve halsizlik başladı. Dışarıya güvenliğin yanına gidip ateşimi tekrar ölçtürdüm. Ateşim 37.5 dereceye çıktı.” dedi.

Hem kendisinin covid-19 deneyimiyle ilgili hem de bugüne dek alınan önlemler ile ilgili fabrika yönetiminin sorumsuzluğuna dikkat çeken işçi, fabrikada yalnızca girişlerde ateş ölçümü yapıldığını ancak servislerde fiziksel mesafe kuralına uyulmayarak tüm koltukların dolu olduğunu söyledi:

“Önlem olarak sadece geçen cuma günü İl Sağlık Müdürlüğü’nden geldiler. Bir de yemekhaneleri kapattılar, yemekleri kumanya şeklinde dağıtıyorlar.”

Sağlık çalışanlarının tepkisi: “Yine mi aynı fabrika?”

“Ateşim 37.5 derece çıkınca hemen eve gitmem söylendi. Ben de giderken başka insanlara da bulaştırma tehlikesi olabileceğini söyleyerek itiraz ettim. Bunun üzerine fabrikanın özel aracı ile Gürsu Cüneyt Yıldız Devlet Hastanesi’ne götürüp kapıya tek başıma bırakıp geri döndüler. Ben de içeriye covid-19 bölümüne girdim. Oradaki sağlık çalışanlarına Karesi Tekstil’den geldiğimi ve ateşlendiğimi söyledim. Sağlık çalışanları da “Yine mi oradan hasta geldi, bu kaçıncı oldu?” diye tepki gösterdiler. Bu zamana kadar 80 kişiye yakın oradan covid-19 vakası geldiğini söylediler.”

Test yapıldıktan sonra beş kilometre yol yürüyerek eve gittiğini söyleyen işçi, fabrikadan yalnızca temas ettiği kişilerin listesi için arandığını, bunun dışında fabrikanın kendisiyle ilgilenmediğini söyledi.