Güvence Hareketi: “Sizin normaliniz bizim cehennemimiz”

Güvence Hareketi, pandemiyle birlikte daha fazla derinleşen güvencesizliğe karşı başlattığı kampanyanın ilk basın açıklamasını 29 Mayıs günü Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdi. 

Salgını en ağır koşullarda yaşayan, virüsün en fazla bulaştığı ilçelerden biri olan Esenyurt’ta güvencesizler, kendi seslerini, sözlerini, programlarını, hareketlerini, seçeneklerini ilan etti. 

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da bulunduğu açıklamaya Dev Turizm İş Sendikası, Dev Yapı İş Sendikası, BATİS, BAMİS, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 4. Vardiya İşçi Dayanışması, SODAP, İmece Ev İşçileri Sendikası, Kırkyama Kadın Dayanışması, Gençlik Meclisleri, Dayanışma Meclisleri, Diren Üniversite ve çok sayıda kurum katıldı. 

“Talebimiz güvence! Güvence birliğimizde!” yazılı pankartın açıldığı açıklamada sık sık “Güvenceli iş, güvenceli yaşam istiyoruz” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı. 

Basın açıklamasını Güvence Hareketi adına okuyan Eylül Baysal sömürüye, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı bir araya gelerek karşılarına dikildiklerini ifade ederek, üretim araçlarında özel mülkiyetin ortadan kalktığı, işçilerin üretimi yönetip yönlendirdiği, üretimin kar için değil ihtiyaçların karşılanması için yapıldığı bir dünyayı yaratmak için mücadele ettiklerini vurguladı.

Baysal, açıklamasında yere düşenin orada kapaklanıp kalmayacağı, kimsenin işsizlikten kendisini yakmayacağı, kadınların yaşamlarından, gençlerin geleceklerinden endişe etmedikleri bir güvence toplumu yaratacaklarını belirtti. İnsanları açlığa ve sefalete mahkum eden, yaşamları cehenneme çeviren bu sömürü düzenine karşı güvenceli bir yaşam için örgütlü mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.