Maltepe esnaf ve sakinlerinin yasak tepkileri: “Virüs bu zamana kadar bize gelmedi ama bu akşam herkese bulaşacak”

İçişleri Bakanlığı’nın yasak kapsamına tam olarak nelerin dahil olacağını belirtmeden duyurduğu sokağa çıkma yasağı, ilan edilecek 31 ilde de bu zamana kadar yaşanmamış kalabalıklara sahne oldu. Yasak başlamadan iki saat önce kararın duyurulması nedeniyle pek çok dükkanda uzun kuyruklar oluştu.

Petshop dükkanı sahibi kuşları ve balıklarını beslemek için Kaymakamlık’tan izin almaya çalışıyor, lahmacun yapan esnaf kalan hamurları ekmek yapmak için apar topar dükkana gelmiş, tekel bayilerden en az 4 paket sigara ve su alınıyor, kuruyemişçiler ve pastaneler temel ihtiyaç olmasa bile insanların kendilerini iki gün boyunca oyalayacak şeyler aldıklarını söylüyor, mahallenin tek fırını gecenin ilerleyen saatleri için harıl harıl ekmek pişiriyor ve vatandaşlar her yerde “Ben nasıl sosyal mesafeyi koruyayım şimdi?” diye sorarken açık bulduğu yerlerden iki günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

İstanbul Küçükyalı’dan sokağa çıkma yasağının duyurulduğu ilk saatte esnafın ve semt sakinlerinin tepkileri…

Sedat Kazmiroğlu, petshop işletmecisi:

Bu saatte verdiler haberi. Bunu gündüzden yapmaları lazımdı. İçeride 200 tane kuş var, nerden baksanız 1000-1500 tane balık var. Ben her gün besliyorum bunları. Bunları yemlemem lazım. Karakola gittim ben izin istemeye, veremediler izin. Karakol diyor ki, kaymakamlıktan bize bir emir gelmedi kardeşim, ben sana aç diyemem, diyor. Şimdi bu hayvanlar ölürse ben ne yapacağım? Bunu gündüzden düzenlemeleri lazımdı, biz de ona göre düşünebilirdik. Yarın sabah kaymakamlığı arayacağız, izin isteyeceğiz. Vermezlerse artık kaderimize… Ayrıca bu saatte insanlar gelip hayvanları için mama da alıyorlar. Hayvanlar aç kalamaz çünkü. Instagram’a yazdım, on ikiye kadar açığım dedim. Daha ne yapabilirim bilmiyorum.

Süleyman Kılıç, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan tek fırının işletmecisi:

Çok ani oldu. Biz de hazırlıksız yakalandık. Normalde saat 10’da kapatıyorduk. Şu an elimizde ekmek yok. Şimdi ekmek yapıyoruz. Her gelen müşteriye de saat verdik, gece 1’de ekmeğimiz çıkacak, saat 3’e kadar buralardayız. Şimdi duyurusu yapıldı, fırınlar açık olacak diye. İnsanlar biraz daha sakinleşir ama yine de sürecek. Normalde bir günde 1500-2000 adet ekmek satıyoruz, ama şimdi bu iki saat içinde 500-600 tane satabileceğiz muhtemelen. Sokağa çıkma yasağı iyi oldu ama daha kontrollü olabilirdi. Şimdi dip dibe insanlar. Fırına girenleri sosyal mesafe için uyardığımızda, ne diyorsun sen, birazdan kapanacak her yer diyorlar, kimse kimseyi dinlemiyor. Kendi sağlığını önemsemiyor.

Mahmut Serenkili, kuruyemişçi işletmecisi:

Canları sıkılmasın diye çekirdek alıyor insanlar. Genelde kuruyemiş. Çayın yanında falan yemek için. Satışlarımızda artış oldu bizim de. Daha erken haberimiz olsaydı en azından önlem alınırdı. Saat 8’de her yer kapanıyor zaten. Şimdi herkes sokağa indi. Sokaklarda ekmek arıyorlar. Şu anda bu çok büyük sıkıntı.

Fatih Bozbıyık, pastane işletmecisi:

Saat 21.30’da kapatıyorduk normalde. Ekmek satışımız yok ama buraya da bir akın oldu. İnsanlar ne bulduysa onu alıyor. İnsanların şekeri düşüyor, siniri bozuluyor heralde böyle ani durumlarda. O zaman da işte tatlı şeyler yiyorlar. Millete panik yaptırdılar boşuna. Bu yasağı insanlara anlatsalar, bu yasak nasıl olur diye. Sokağa çıkma yasağı denince insanlar zannediyor ki sokağa adımımı asla atamayacağım. Ya öyle bir saçmalık yok. Fırınlar ve marketler açık olacak diye bir açıklama yapılsaydı daha kontrollü olurdu. Şimdi biz diyoruz ki müşterilere kardeşim iki kişi aynı anda dükkana girmeyin ama giriyorlar.

Mustafa Özel, lahmacun fırını işletmecisi:

Yasak ilan edilince geldik, kalan hamurumuzu ekmek yapalım dedik. Çünkü habersiz yakalandık herkes gibi. Nahoş bir durum tabi. Önceden haber verilebilirdi. Veya en azından sokağa çıkma yasağı ilan ettik ama yarın sabah fırınlar açık olacak, bir tane nöbetçi eczane açık olacak dense daha iyi olurdu. Kendim için yapıyorum, satış için değil. İnsanlar fırın ve marketlerin açık olma ihtimali olduğunu düşünse de panik halinde şu an. Sokakları görmediniz mi? Her yer izdiham. Su, sigara satışları patladı. Belki hükümet diyecek ki iki gün sigara içmeyin ama tiryaki biri için sigara da ekmek su kadar ihtiyaç. Ben yemek yemesem de olur ama sigara içmem lazım. Okullar tatil olduğu veya uçuşların yaşandığı gün yasak olsaydı belki bizim ölü sayımız binler değil de iki haneli sayılar olacaktı. Üstelik deneyimlerinden yararlanacağımız ülkeler de vardı ama maalesef biz krizi yönetmeyi başaramadık.

Mustafa Özel’in ismini öğrenemediğimiz eşi:

Belki de pazar akşamı diyecekler ki bu hafta boyunca uzattık, çıkmayın. O zaman ne yapacağız? Bundan önce de insanlar marketlerden alışveriş yaparken dediler ki korkmanıza gerek yok her şeyimiz var. Türkiye’ye yetecek kadar depolarımız dolu, erzak sıkıntımız yok dediler ama marketlere iki haftadır bazı gıdalar gelmiyor. Un, şeker gelmiyor.

Habip Karapınar, süt ürünleri dükkanı işletmecisi:

Böyle bir yönetim şekli var mı dünyada? Bu resmen insanları öldürmek demektir. Bu saatte tüm marketler kapalı ve sen sokağa çıkma yasağı ilan ediyorsun. Böyle bir zihniyet dünyanın hiçbir yerinde yok. En geri kalmış ülkelerde böyle bir yönetim şekli yoktur. Gündüz söyleyeceksin, insanlar ihtiyaçlarını görecekler. Bakın savaş alanına döndü ülke ya. Fırınlarda ekmek yok. Marketler ya şimdi fırsatçılık yapıp fiyatları üç katına çıkarırsa? Yani bu hükümetin 20 yıldır saçma sapan yönettiği sistemin işte bir parçasıdır bu akşam yaşananlar.

Gökhan Tüzel, semt sakini:

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili geç kalındı. Çok yanlış. Vatandaşlara daha erken bilgi verilmiş olsaydı herkes o şekilde hareket ederdi. Şu anda herkes iç içe yani. Hiçbir faydası olacağını zannetmiyorum, tam tersine virüsün daha da çoğalacağını düşünüyorum şahsen. Allah yardımcımız olsun.

Küçükyalı’da bulunan dört ayrı tekel bayi çalışanları yoğunluklarından dolayı yalnızca insanların en fazla sigara ve su aldıklarını söyleyebildiler. Biri, sigara paketlerini poşetlerken “Virüs bu zamana kadar bize gelmedi ama bu akşam sokağa çıkan herkese bulaşacak artık, Allah kahretmesin.” dedi.