İşten çıkarılan Corazon işçisinin koronavirüs sırasındaki online basın açıklaması

Dünyada ve Türkiye’de koronavirüsün neden olduğu covid-19 salgınıyla mücadele sürerken işçilerin de yasal haklarını talep etmeleri için sürdürdükleri mücadele devam ediyor.

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Corazon ambalaj üretimi fabrikası iş yerindeki kötü çalışma koşullarını iyileştirmek üzere sendika örgütlenmesi yapmak isteyen işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarmaya karşı sendikanın yapacağı basın toplantısı covid-19 salgını nedeniyle iptal edilerek bir basın metni ve video yoluyla işçilerin sesi duyurulmaya çalışılıyor.

Daha önce yüzlerce işçinin maaş, sosyal hak ve kıdem tazminatı haklarını ödememesiyle bilinen Corazon, geçtiğimiz ay fabrikada intihar eden bir işçinin cansız bedeni yanında diğer işçileri çalıştırmaya devam etmesiyle gündeme gelmişti.

Corazon fabrikası şimdi ise iş yerinde çalıştığı süre boyunca mevcut çalışma koşullarının daha da kötüye gitmeye başlaması üzerine sendikayla birlikte iyileşme koşullarını yaratmak isteyen Fahri Koçan’ı işten attı. Ekonomik kriz ve performans düşüklüğü bahanesiyle işten atıldığını belirten Fahri Koçan, örgütlü olduğu BATİS sendikasının imzasının da bulunduğu basın açıklaması metninde daha önce de dokuz işçinin sendikalı olduğu gerekçesiyle fabrikadan atıldığını, Ocak 2020 yılında verilmesi gereken maaş zammının verilmediğini, fazla mesailerde 12 saat çalışan işçilere yemek yerine kahvaltı verilmeye başlandığını ve işçilerin patronlar tarafından sık sık mobbinge maruz bırakıldığını ifade etti.

11 Mart günü işten çıkarılan Fahri Koçan’a iş yeri tarafından kıdem tazminatının ödeneceği söylendiyse de henüz iş yerinden çıkış belgeleri dahi verilmedi.

Fahri Koçan “Sendika düşmanlığı yapan Corazon patronu Nurettin Saraç’ı protesto ediyor, bundan sonraki süreçte yasal haklarım doğrultusunda her türlü mücadeleyi yürüteceğimi bildiriyorum.” diyerek kamuoyunu da işçilerin mücadelesini sahiplenmeleri konusunda destek olmaya çağırdı.

YouTube player