Kadınlar; Eksilmeye Tahammülümüz Yok!

Fotoğraf-Video: Sezgin Kartal – Sakine Yıldıran

YouTube player
25 Kasım Taksim Yürüyüş

25 Kasım’da binlerce kadın Taksim Tünel’de buluştu.

“Sosyal medya etiketleri arasında bir kadının adını daha görmekten korkar olduk” diyen kadınların eylemi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı fakat ertesi gün sosyal medyada gösterilen tepki ve kadınların girişimi ile yasak kalktı.

Bu yıl 25 Kasım yürüyüşünde Şili’deki eylemlere palyaço kıyafetiyle katılan ve tecavüz edildikten sonra öldürülen sokak sanatçısı Daniela Carrasco damgasını vurdu. Yüzlerini palyaço gibi boyayan kadınlar “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” pankartı açarak yürüdü. İstanbul 25 Kasım Platformu adına okunan basın açıklamasında, İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ün uygulanması gerektiği vurgulanarak “Kadınlar her gün ‘başka karakola git’, ‘bu şikayetten bir şey çıkmaz, sen en iyisi vazgeç’, sığınakta yer yok’ diyen kolluk kuvvetleri görevlerini yapmadıkları için, yeterli sığınak ve dayanışma merkezi açmaya da bütçe ayrılmadığı için şiddete mahkum ediliyor ve öldürülüyor.” diye kaydedildi.

Yürüyüşün bitiminde polis barikatına gelen kadınlara polis plastik mermilerle saldırdı. Polis saldırısı sonrasında ara sokaklarda yürüyüş ve eylemlerini sürdüren kadınlar, çevredeki insanlar tarafından da alkışlanarak destek buldu.