Marmara Üniversitesi Öğrencileri Rektörlüğe Yürüdü

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, yeni binaya taşınmalarından kaynaklanan mağduriyetleri ve hak gaspı, Rektörlük tarafından adım atılmaması sonucu sürüyor.

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa ve Nişantaşı Yerleşkelerindeki bölümlerin, Göztepe Yerleşkesi’ne taşınmasıyla ilgili öğrencilerin tepkileri sürüyor.

Geçtiğimiz hafta, özellikle Hukuk Fakültesi öğrencileri, akademik takvimde belirtilen tarihe göre derslerin başlamaması ve bununla ilgili kendilerine Rektörlük veya Dekanlık tarafından bir açıklamama yapılmaması ile ilgili tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirmişlerdi.

Tepkiler üzerine Dekanlık, bazı derslerin başka fakülte binalarında veya hala inşaat halinde bulunan yeni Hukuk Fakültesi binasının giriş katlarında işleneceğini duyurmuştu. Öğrenciler, sonraki gün yaşanan depremle birlikte can güvenliği önlemleri hiçe sayılarak alınan bu karara tepkilerini #MarmaraRezaleti hashtag’iyle yeniden sosyal medya üzerinden dile getirmişlerdi.

BU KEZ REKTÖRLÜĞE YÜRÜDÜLER

Bugün 3. sınıf 2. öğretim Ticaret Hukuku dersine gelen 15-20 öğrenci, Dekanlık tarafından kendilerine tahsis edilen sınıfta yer bulamadıkları için derse giremediler. Eğitim hakkından mahrum bırakıldıklarını ve dersin böyle işlenemeyeceğini belirten öğrencilere, dersin hocası yapılacak bir şeyin olmadığını, derse devam etmek zorunda olduklarını, isteyenlerin dersi terk edebileceği yanıtı verdi.

Bunun üzerine sadece sınıfta yer bulanların dersi alıp diğerlerinin alamamasının, eğitim eşitliği ilkesinin ihlali ve eğitim hakkının gaspı olduğunu ifade ederek fakülteyi terk eden öğrenciler Rektörlük’e yürüyeceklerini belirttiler. Halihazırda sınıfta bulunan öğrenciler de dersi terk ederek Rektörlük’e yapılan yürüyüşte yer bulamayan öğrencilere eşlik ettiler.

Yapılan yürüyüşün ardından Rektörlük ile görüşmek istediklerini belirten öğrencilerin talebi Rektörlük tarafından reddedildi. Rektörlük, öğrencilere bu yapılanın usulsüz olduğunu, kendileriyle böyle görüşemeyeceklerini, telefon numaralarını bırakırlarsa kendilerine daha sonra dönüş yapacaklarını söyledi. Ancak öğrenciler bunu kabul etmediklerini belirterek, tekrar Rektörlük ile görüşmek üzere içeriye girdiler.

Hukuk Fakültesi öğrencilerini temsilen 2 öğrencinin Rektörlük ile görüşmesi sürüyor.