100 Kadın, Erkek Şiddetiyle Öldürülen 100 Kadına Ses Verdi

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyasının ilk eylemi Kadıköy’de gerçekleştirildi. Erkek şiddetiyle öldürülen 100 kadının isimlerinin ve hikayelerinin okunduğu eylem, her akşam 20:00’de kadın cinayetlerine karşı ses çıkarma çağrısıyla sona erdi.

Pek çok kadın örgütü, feminist örgüt ve bağımsız feministin bir araya gelerek mücadele ettiği Kadınlar Birlikte Güçlü, 25 Kasım’a kadar sürecek “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyasının ilk eylemini gerçekleştirdi.

“Öldürülen yüzlerce, binlerce kadından 100’ünün hikâyesini anlatmak, onları sadece öldürüldükleri gün değil oraya varana kadar günlerce, aylarca, yıllarca şiddetle baş başa bırakan ve hayatta kalmak için sosyal medyadan sesini duyurmak zorunda bırakan sisteme isyan etmek için” Kadıköy’de bir araya gelen yüzlerce kadın kadın cinayetlerine karşı ses çıkardı.

Okunan her bir kadının hikayesinin ardından, bu akşam ve her akşam saat 20:00’de 5 dakika boyunca evde, işte, sokakta ses çıkarma çağrısı yapıldı.

Kadınlar Birlikte Güçlü adına konuşan Feride Eralp, başlattıkları bu kampanyanın önemini şu sözlerle ifade etti: “Kampanya boyunca farklı şekillerde bu cinayetlerin ve cinayete varana dek erkek şiddetinin nasıl önlenebileceğini anlatmaya çalışacağız. İddia ediyoruz: İstanbul Sözleşmesi ve 6284 etkin bir şekilde uygulanırsa, yeterli sığınak, kadın danışma/dayanışma merkezi ve tecavüz kriz merkezi açılırsa, toplumsal cinsiyet eşitliği tanınır ve politika metinlerinden çıkarmaktan vazgeçilirse, kadınların ekonomik hakları güvence altına alınır ve sosyal politikalar aileye bağlı olmayan çıkarılırsa, toplumda da şiddeti “karı-koca arasına karışılmaz” diyerek yok saymak yerine müdahale etme yaklaşımı yaygınlık kazanırsa kadın cinayetleri önlenir. Bu yüzden buradan politika yapanlara, uygulayanlara, mahkemelere, kolluk kuvvetlerine, yan komşulara, akrabalara, sokaktan geçenlere, yani herkese sesleniyoruz: Kadın cinayetlerini – acil önle! Ve bunun mümkün olması için de çareyi kadın dayanışmasında buluyoruz: Yaşasın kadın dayanışması!”