Kadınlar Sokakta: “Tacizi, Tecavüzü, Çocuk İstismarını Olmadan Önle!”

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Kadıköy İskelesi önünde bir araya gelen kadınlar, giderek artan cinsel şiddet ve çocuk istismarına karşı basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

Kadınlar, “Günlerdir birçok şehrin sokaklarında, İstanbul’un mahallerinde isyanımızın sesi yükseliyor. Artık yeter demekten bıktığımız bir noktadayız.” diyerek yapılan çağrı sonucunda bugün saat 17:00’de Kadıköy-Eminönü İskelesi önünde buluştular.

“Münferit değil erkek şiddeti”, “yaşasın kadın dayanışması”, “çocuk istismarı son bulsun”, “kadınları değil istismarı engelle” sloganlarının sık sık atıldığı eyleme çevredeki insanlar da alkışlarıyla destek oldular.

“TACİZİ, TECAVÜZÜ, ÇOCUK İSTİSMARINI OLMADAN ÖNCE ÖNLE!”

Okunan basın açıklamasında çocuk istismarlarının devlet politikaları sonucu arttığı vurgusu yapıldı.

“Bir yılda bu ülkede, evlerimizde, sokaklarımızda, okullarımızda kaç çocuk cinsel istismara uğruyor? On binlerce? Yüz binlerce? Veya daha fazlası? Bunlardan kaç tanesi sesini çıkardığı anda duymazdan geliniyor, susturuluyor, korkutuluyor, hatta evlendiriliyor? Kaç tanesi suç duyurusunda bulunabiliyor? Kaç tanesinin suç duyurusunu bir savcı dava açmak için gerekçe sayıyor? Kaçının faili ceza alıyor? Kaçı faillerine ‘aile’ demek zorunda bırakılıyor?

Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşında bir çocuğa tecavüz edilmesiyle günlerdir çocuk istismarı yeniden gündemde. Her yerde isyanımız yükseliyor! Ama biz ne yazık ki çok iyi biliyoruz: Bu münferit değil, erkek şiddeti; hatta münferit değil, adeta devlet politikası!

Adeta devlet politikası diyoruz çünkü: 3 yıl önce bu ülkede “tecavüzü aklama yasası” geçirilmeye çalışıldı. Kadınların isyanıyla geri çektirildi. Çocukları istismar edenlerin evlilik yoluyla aklanmasının önerilmesi bile istismarı meşrulaştırır dediğimizde bunu demek istemiştik. 15 yaş altında rızayı tartıştırmayın dediğimizde tam da bunu önlemeye çalışmıştık. Geçtiğimiz aylarda yine seçim öncesi bu konuyu önümüze getirdiklerinde yine sokaklardaydık, istismarı aklatmayacağız dedik!

DAHA AĞIR CEZA DİYEREK TOPLUMUN GÖZÜNÜ BOYUYORLAR

Çocuk hamileliklerinin etkin soruşturulmaması, çoğunlukla istismarı açığa çıkaran rehber öğretmenlerin kısıtlanması, “bir kereden bir şey olmaz” denebilmesi, mevcut cezalar dahi çok ağır diye uygulanmazken, ‘daha ağır ceza’ diyerek toplumun gözünü boyama ve cezasızlığı artırma çabası, fail yerine taciz/cinsel saldırı mağdurunu suçlamaya yönelik yaklaşımlar… Tüm bunlar ve dahası bu şiddeti hayatlarımıza egemen kılıyor. Bu yüzden birkaç gün sonra İkitelli’de benzer bir istismar girişimi olduğunu duyunca isyan ediyoruz ama şaşırıyoruz. Aynı gün bir kadının metrobüste yaşadığı cinsel saldırıya cevaben, erkeklerin cinsel şiddet uygulamamayı becermesi yerine kadınlara ayrı vagon konusunun gündeme getirilmesine de şaşırmıyoruz, ama isyan ediyoruz. Soruyoruz: Tacizin, tecavüzün, çocuk istismarının olmadan önlenmesi için daha kaç çocuğun bunu yaşaması, kaç kadına ‘sen tahrik etmişsindir’ imasında bulunulması gerek?

Ama biz kadınlar susmayacağız, onlar utanacaklar.”

Basın açıklamasının ardından oturma eyleminde de sloganlar atıldıktan sonra eylem sonlandırıldı.