Küçükçekmece’de Çocuk İstismarına Karşı Eylem

İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden fail ya da faillerin bulunması için Kanarya Mahallesi sakinlerinin eylemleri devam ediyor.

Bugün de kadın örgütlerinin çağrısıyla saat 13:00’de Kanarya Polis Karakolu önünde bir araya gelen mahalleli, çocuk istismarlarının son bulması için basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına katılan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, sosyal medyada bazı bilgi kirliliklerinin olduğunu belirtip çocuğun yoğun bakımda olmadığını, hastaneden taburcu edildiğini söyledi.

CEZALARDA ARTIRIM HİÇBİR SUÇU ÖNLEMEZ

Cezaların artırılması gerektiğini söyleyen bir mahalleliye Kerestecioğlu “Cezalarda artırım olması hiçbir suçu önlemez.” dedi. “Yapılan suçun önlenmesidir asıl önemli olan. Önlemek için tedbir almak, bunu çocuklara yaşatmamak gerekir. Bu suçun faili gereken cezayı alacak, evet. Ama tek başına cezaların artırılmasıyla çözülmez. İki gün önce de bununla ilgili kanun teklifi verdik. Mecliste çocuk hakları daimi komisyonunun derhal kurulması gerekiyor. Bu olayın gerçekten son olabilmesi için, çocuk hakları takibinin doğru dürüst yapılabilmesi için bu komisyonun kurulması gerekiyor. Geçen yıl Çocuk Hakları Bakanlığı kurulsun diye kanun teklifi de vermiştik. Artık bu ses duyulsun.”

Kerestecioğlu kadınlara da bir çağrısı olduğunu söyledi: “Çocuk istismarı sadece sokakta değil evlerde de oluyor. Komşu evde oluyorsa, o sesi duymalı ve duyurmalıyız. Özellikle kadınları bu konuda daha fazla duyarlı olmaya, olanların üstünü kapatmamaya, çocukların seslerini duymak için kulaklarını açmaya çağırıyorum.”

Küçükçekmeceli kadınlar adına yapılan konuşmada ise, mahallede Suriyelilerin suçlanmasıyla ilgili ifadelere de yer verildi.

“Biz Küçükçekmece kadınları HDP bileşenleri, kadın örgütleri, hukuk komisyonları olarak bu sürecin takipçisiyiz. Ne çocuğu ne de anneyi asla yalnız bırakmayacağız. Bu söylemlerin yayılması toplum içindeki ayrışmanın büyümesine neden olacaktır. Biz buna izin vermeyeceğiz. Yan yana olacağız. Kadın iradesi ile hem çocuğun hem de annenin yaralarını sarmaya, derman olmaya çalışacağız.”

ÇOCUK İSTİSMARINDA EVLİLİK YASASINA HAYIR

“Hukuksal boyutuyla da elbette yasaların dayatmalarını kabul etmiyoruz. ‘İstismarcılarla evlendirme’nin karşısında alanlarda yan yana daha güçlü bir şekilde haykıracağız ve diyeceğiz ki çocuk istismarında evlilik yasasına hayır! Bundan sonraki yan yana gelişlerimiz daha örgütlü ve güçlü olmalıdır. Biz 2 gündür aileyle birebir görüşüyoruz. Yoğun bakımda değil. Anneyle ilgili yapılan söylemler doğru değil. Babanın kendisiyle bugün öğlen birebir görüştük. Gayet sağlıklılar. Evet ruhen yaralılar, hepimiz yaralandık ama ruhumuzdaki yarayı yan yana gelişimizle iyileştireceğimize inanıyoruz. “