Serpil Kemalbay’dan Kanun Teklifi: Newroz Tatil İlan Edilsin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 21 Mart Newroz Bayramı’nın resmi tatil ilan edilmesi için bir kanun teklifi verdi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 21 Mart Newroz Bayramı’nın resmi tatil olması için kanun teklifi verdi. TBMM Başkanlığı’na iletilen, 17.03.1981 Tarih ve 2429 Sayılı Bayram ve Genel Tatiller Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, gerekçeleriyle birlikte sunuldu. Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 17. Maddesi’ne atıfta bulunan Kemalbay, kültürel yaşamın bir parçası olan Newroz’un korunmasının devletin görevi olduğunu ifade etti. Kemalbay konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Halklarımız Newroz Bayramı’nı beyinlerinin, yüreklerinin ve hücrelerinin derinliklerine işlemiştir. Büyük acılarını, büyük sevinçlerini Newrozlarda yaşamışlardır. Demirci Kawa efsanesinde acıyla sevincin bir arada olması gerçeği vardır. Acılarını ve sevinçlerini derinden hisseden ve yaşayan toplumlar en güçlü toplumlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Barışı Güçlendirecektir”

Newroz’un ortak bir değer ve bayram ilan edilmesinin kültürel soykırımı engelleyeceğini, ortak ve eşit yaşamı güçlendireceğini ifade eden Kemalbay, son olarak Newroz Bayramını ortak ve temel bir değer olarak kabul etmenin halklar için özgürlük, demokrasi ve barışı daha da güçlendireceğini belirtti.