Karabağlar’da Grev Ateşi Yakıldı

Karabağlar Belediyesi’nin en önemli gelir kaynağı olan sosyal tesislerde grev başladı. 4 restoran ve kafetarya toplu iş sözleşmesi görüşmeleri nedeniyle kepenk kapattı, 19 işçi grevde.

Karabağlar Belediyesi’ne ait Spor AŞ ile bu işyerinde örgütlü DİSK/Dev Turizm-İş Sendikası arasında dört buçuk ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanmış, işçiler geçen hafta greve başlamıştı. 7. gününe giren grev tam katılımla devam ediyor. Uğur Mumcu Tesisleri’nde “Bu işyerinde grev vardır” pankartı açarak greve başlayan işçilerin talepleri “insanca yaşanabilir bir ücret”.

Üçyol Uğur Mumcu Tesisleri, Karafatma Parkı Sosyal Tesisleri, Uzundere Tesisleri ve Belediye Sarayı’ndaki çay ocaklarında garson, aşçı, temizlikçi ve kasiyer olarak asgari ücretin altında çalışan işçilerin talepleri, DİSK’in açıkladığı asgari ücret tutarı olan 2 bin 800 lira maaş ve sosyal haklarda iyileştirmeler yapılması.  Ancak Karabağlar Belediyesi bu talepler karşısında %20 zam yaparak 2 bin 400 lira maaş ödeyeceğini açıkladı. Ayrıca Belediye’nin geriye dönük mesailerin bir kısmını ödeyip, basına “İşçilerin ücretinde iyileştirme yaptık, onlar beğenmiyor” diyerek spekülasyon yaptığını ifade eden işçiler, “Seçim dönemlerinde yaşanan klasik şeyler işte, işçiler bizi zor durumda bırakmak istiyor” açıklamalarına karşı da “Zor durumda olan bizleriz, insanca yaşanabilir ücret istiyoruz.” açıklamasında bulundular.

Talepleri kabul edilene kadar, halaylar ve sloganlarla grevi sürdüreceklerini belirten işçiler “Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dediler.