Yüz Kişilik Polis Barikatında Tek Kişilik Direniş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 100’üncü gününe girdi. Güven ve cezaevlerinde açlık grevinde olanlara destek amacıyla İzmir’de yapılmak istenen eylem valilikçe yasaklandı. Başka birçok ilde görülen eylemlerin ablukaya alınması durumu İzmir’de de yaşandı.

Bugün İzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde HDP’nin çağrısıyla Leyla Güven’in açlık grevi ve Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması için basın açıklaması gerçekleştirilecekti. Ancak İzmir Valiliği tarafından yayımlanan tebligatta 14 Şubat ile 16 Şubat günü saat 24:00’e kadar kentte yapılacak tüm eylemlerin yasaklandığı belirtildi.

Basın açıklaması yapmak için kitlenin toplanmasına izin vermeyen çevik kuvvet polisleri, eylem ısrarındaki HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ı ablukaya aldı. Üzerinde Leyla Güven’in fotoğrafının olduğu önlükle basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen Kemalbay’ın yanına kimse yaklaştırılmadı. Serpil Kemalbay burada yaptığı açıklamada Leyla Güven’in eyleminin 100. günü olması dolayısıyla ciddi riskler taşıdığını, taleplerinin karşılanması gerektiğini, sadece Leyla Güven’in değil yüzlerce insanın açlık grevinde kritik aşamada olduğunu belirtti.

Polis amiri, Kemalbay’ın bu açıklamalarına karşı “Şu an basın açıklaması yapıyorsunuz, bize basın açıklaması yapmayın. Bunları bize anlatmanıza gerek yok” dedi. Bu sözler üzerine Kemalbay, “Tam da size anlatmamız gerekiyor.” diye cevap verdi. “Bu ülkeye barış ve demokrasinin gelmesi için hepinize anlatmamız gerekiyor. Görmüyorsunuz, engelliyorsunuz, toplumun geleceğini ipotek altına almaya çalışıyorsunuz. Bu yüzden Leyla Güven’in direnişini tam da size anlatmamız gerekiyor” dedi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi boydan boya yürüyen Serpil Kemalbay yol boyunca da polis ablukası altında yürüdü.