“Kadın Ve Çocuk Düşmanı Yasa” Seçim Yatırımı Olarak Tekrar Gündeme Geldi

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesini ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını öngören düzenleme yeniden gündeme geldi. Düzenleme ilk olarak 2016 yılının kasım ayında AKP tarafından Meclis’e sunulmuştu. Farklı kesimlerden kadınların güçlü bir şekilde ses çıkarması ve sokaklara dökülmesi ile bu af önergesi önce Meclis’ten, sonra da Adalet Komisyonu’ndan geri çekildi.

“Erken yaşta yapılan evlilikler nedeniyle eşleri cezaevinde olan ailelerin mağduriyetleri artıyor” denilerek meşrulaştırılan af düzenlemesi, bazı CHP’li milletvekilleri tarafından da açıkça destekleniyor. Affın yasalaşmasının yerel seçimler öncesinde gerçekleşmesi planlanıyor. Yasanın çıkması halinde cezaevinde bulunan 10 bin kişi tahliye edilecek. Kadın ve çocuklara tecavüz hakkı verecek yasa açıkça bir seçim yatırımı, bir siyasi rant meselesi haline getiriliyor.

Kadın ve çocuk düşmanı bu yasaya karşı, kadınlar ve kadın örgütleri seslerini yükseltmeye başladı. “Toplumsal ahlak” adı altında her dönem kendilerinin ve çocukların aleyhine, düzenli ve sistematik olarak yasaların, düzenlemelerin, uygulamaların hayata geçirilmeye çalışıldığının farkında olan kadınlar ve kadın örgütleri, örgütlü mücadelenin sürekliliğine vurgu yapıyor. Yine güçlü bir şekilde ses çıkarmaya, mücadele etmeye ve sokaklara dökülmeye hazırlanıyorlar.