Ankara’daki İş Cinayeti ve Suriyeliler

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin kimlikleri üzerinden haber yapılması ve yeni istatistiklerin olması emek alanında Suriyelilerin korkunç bir biçimde sömürülmelerini de gözler önüne seriyor.

Dün, Ankara Altındağ ilçesinde, mobilyacılar sitesindeki 4 katlı fabrikada yangın çıktı. Çıkan yangında 5 Suriyeli mülteci işçi hayatını kaybetti. Fabrikada yangından kaçmak için tertibat bulunup bulunmadığı sorusuna Ankara Valisi Vasip Şahin “Savcılık incelemesinden sonra ortaya çıkacak” yanıtını verdi.

Yangınla ilgili ilk açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Yardımcısı Mehmet Ersoy yangında 5 Suriyeli işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Yangınla ilgili “Koltuk imalatı yapılan bir yer” diyen Ersoy, tıpkı Vasip Şahin gibi, işçilerin ölümünü neredeyse “bir talihsizlik”e indirgemiş oldu. Oysa mobilya sitesinde çalışan bir başka işçi, yangının çıktığı fabrikanın karşısındaki işyerinin de daha önce yandığını söylüyor.

Türkiye’de iş cinayetinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı giderek artıyor. Bir göz kırpma süresi içinde baksak bile, bunu iş cinayeti istatistiklerinde, lineer artan grafiklerde görüyoruz. Ancak iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin kimlikleri üzerinden haber yapılması ve yeni istatistiklerin olması emek alanında Suriyelilerin korkunç bir biçimde sömürülmelerini de gözler önüne seriyor. 2018 yılında Türkiye’de en az 1923 işçi yaşamını yitirmişti. Bu işçiler arasından en az 110’u göçmen işçiler… Yaşamını yitiren işçilerin geldiği ülkelere bakıldığında elbette en fazla işçi Suriyeli.