Salihli Jeo Termal Santral İnşasında Şimdilik Geri Adım!

Manisa’nın Salihli İlçesi Hacıbektaşlı Mahallesi’nde yapılması planlanan JES (Jeo Termal Santral) çalışmaları durduruldu.

Mahalle halkının kararlı direnişi sonuç verdi. Yerin binlerce metre altından çıkartılması planlanan jeotermal suyun yanında getireceği çeşitli ağır metal ve sülfür bileşiklerinin doğayı yok edeceğini, çocuklarının geleceğini ve bereketli tarım alanlarının zehirleneceğini ifade eden mahalle sakinlerinin çoğunluğunu oluşturan kadınlar Jandarma’nın müdahalelerine rağmen geri adım atmadılar.

İzin süreçleri tamamlanmadan inşasına başlanan santralin kulesi sökülmeye başlandı. Sahada oluşan tahribat şu anda bile yeterince kötü görüntülerin oluşmasına yol açıyor. Yine de zararın neresinden dönülse kardır diyen mahalle sakinleri Aydın’da yapılan JES’lerin tarım alanlarını zehirlediğinin kanıtlandığını, kendilerinin de benzer bir akibete uğramamak için direnmekten başka çarelerinin olmadığını belirttiler.

Yasal süreçlerin tamamlanmamasına rağmen inşasına göz yumulan JES’e karşı direnen mahallelilerin kurduğu çadır, “yasa dışı inşaat” işlemi yapılarak jandarma tarafından sökülüp el konulmuştu.

İnşaatın durdurulması kararının ardından çadırın sahiplerine iade edildiği bildirildi.

Birçok taşeron firmaya dağıtılan inşaat işlerini yapan firmadan birisi de resimde görülen Viking International isimli şirke

Son derece yavaş ilerlediği net şekilde görülen söküm işlemlerinde çok az sayıda işçinin çalıştığı da gözlerden kaçmadı.

Tekirdağlı olduğunu söyleyen bir işçiye, yapılan işin hukuksuz olduğu, kendilerine bu konuda bilgi verilip verilmediği sorulduğunda, elinde bir kürekle açmaya çalıştığı çukur işine ara verip, herhangi bir bilgisinin olmadığını ama bu işin neden tepki çektiğini de anlamadığını belirtti. Mahalle sakinlerinin yer altından çıkartılan sıcak su ile birlikte çeşitli zehirli kimyasalların da yer yüzüne çıkacağını anlatmalarının ardından ikna olan çalışan, kendisinin de Ergene Deresi’nin kirletilmesine karşı tepki gösterenlerden biri olduğunu belirtti.

Söküm işlemlerinin bir an önce bitmesi ve çevreye yayılan iş makinalarının çekilmesi için mahalleliler bekleyişini sürdürüyor.