Panel: ‘Emekçiler büyük soygunu nasıl durduracak?’ sorusu tartışıldı

‘Emekçiler büyük soygunu nasıl durduracak?’ panelinde, enflasyonun nedenleri, halkın sırtına yüklenen vergiler, sosyalistlerin örgütlenme krizi ve Ortadoğu’daki işçi hareketleri tartışıldı.

İstanbul Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ‘Emekçiler büyük soygunu nasıl durduracak?’ başlıklı bir panel düzenlendi. Tülay Korkutan moderatörlüğündeki panelde Demokrasi İçin Birlik Koordinasyonu’ndan yazar Ayşegül Devecioğlu, DİSK Uluslararası İlişkiler Müdürü Kıvanç Eliaçık, akademisyen Doç. Dr. Utku Balaban ve SODAP Yürütme Kurulu üyesi Mert Büyükkarabacak konuştu.

İlk konuşmayı yapan Devecioğlu Türkiye’deki güncel hayat pahalılığı ve iktidarın kayyum politikasına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Ayrıca sosyalistlerin örgütlenmesine dair de “Toplum sol değerlerle tıka basa dolu. Önemli olan doğru pratik hedefler saptayıp genişlemenin, toplumsallaşmanın sözünü bulmak gerek. Böyle büyük sorulara büyük cevaplar verecek durumda olmamız lazım” dedi.

Ardından söz alan Eliaçık ‘Orta Doğu’da İşçiler ve Sendikal Hareket’ çalışması kapsamında Ortadoğu’daki işçi tarihini anlattı. Bu kitap çalışmasının hazırlığını yaptığı sırada ‘Herhâlde çok kısa bir kitap olacak’ şeklinde tepkiler aldığını, Ortadoğu’daki işçi tarihinin genelde bilinmediği ve bu yüzden de küçümsendiğini söyleyen Eliaçık “Oysa Arap toplumlarında çok güçlü bir işçi direnişleri tarihi var. Bunu görmezden gelen ve ırkçılık yapanlar var. Aynı Arap düşmanlığı bugün ‘Suriye’de Türkiye’nin işi ne’ diye sormayanların, ‘Suriyeli göçmenlerin Türkiye’de ne işi var’ ifadesinde devam ediyor” dedi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde çok fazla Türkiyeli şirketin, Türkiye’de çok sayıda Arap sermayesinin bulunduğunu hatırlatan Eliaçık, buna karşın işçilerin dayanışma içinde olmadığını belirtti: “Türkiye’deki soygunun büyük bir parçası olan sermayedarlara karşı, mahallelerimizde, işyerlerimizde göçmen işçilerle dayanışmak ve mücadelemizi göçmenleri de içerecek şekilde genişletmek zorundayız.”

Panele yurtdışından gönderdiği video ile katılan ve ‘kurucu siyasetin’ önemine dair bir tartışma yürüten Balaban ise siyasal İslam ve ekonomiyi anlamadaki hegemonya konusunu vurguladı: “Ücretlerin düşürülmesi istihdamın artmasına yol açıyor. Büyük soygunu nasıl durduracağımız konusunda, istihdam hacmi ile AKP’ye verilen destek arasındaki bu ilişkiyi kırma yollarını tartışmamız gerekiyor.”

Devamında son sözü alan Büyükkarabacak: “Sosyalistlerin, işçi sınıfı içindeki örgütlenmesini kaybetme nedenleri hem yapısal unsurlar hem de politik hegemonya. İkincisinin çözülmeye başladığı noktadayız. Yerel seçimi, işçi sınıfının siyasal İslam’ın hegemonyasından çıkmaya başlaması olarak yorumladık. Sosyalistlerin krizinde işçi sınıfı fraksiyonlarının karşı karşıya gelmesinin önlenememesi de etkili. Beyaz yakalı işçi, asgari ücret artışında ‘Biz boşuna mı okuduk? tepkisi veriyor; AKP’nin tabanının prekaryaya bakışı da ‘Biz artık doktor dövebiliyoruz’. Şu an Türkiye’deki fiyatlar NewYork seviyesinde ama Şimşek asgari ücreti Tayland ile kıyaslıyor. Türkiye’de tekellerin aşırı kâr hırsından kaynaklanan yüksek fiyatlar ve enflasyonla karşı karşıyayız. Merkez Bankası’nın raporu da tüketime talebin düşmediğini gösteriyor. Çünkü harcamayı en zenginler yapıyor. Türkiye’deki enflasyonun sebebi kurlardır. Düşük faiz politikasıyla zenginlere daha da fazla sermaye aktarıldı. İnsanlar evine hırsız girerse bunu engeller. Bunun büyük bir soygun olduğunu anlatmamız gerekiyor ki sosyalistlerin krizini çözmek için bir nefes borusu açabilelim.”

SODAP’ın ‘Yaşanacak ücret haktır’ kapsamında düzenlenen panelin kaydının yayınlanacağı belirtildi.