Deprem anmasında dişhekimi ters kelepçeli gözaltına alındı

İstanbul’daki deprem anmasında Dişhekimi Reha Tokgöz, darp edilerek ve ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Tokgöz, daha sonra serbest bırakıldı.

6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümünde, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabip Odası, Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda bir anma etkinliği düzenledi.

Anma, “6 Şubat Depremini Unutmadık” yazılı pankart eşliğinde yapılan saygı duruşuyla başlandı. Yapılan açıklamada, depremde sağlık sisteminin büyük zarar gördüğü, hastanelerin ve sağlık merkezlerinin yıkıldığı, yüzlerce sağlık çalışanının hayatını kaybettiği vurgulandı. ‘Unutmadan ve unutturmadan’ İstanbul depremiyle ilgilenmenin önemi vurgulanırken, gelecekte enkaz altında kalmamak için hazırlıklı olması gerektiği üzerinde duruldu.

Ancak basın açıklamasının ardından polis, katılımcılara karşı orantısız güç kullanarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan İstanbul Dişhekimleri Odası üyesi Dişhekimi Reha Tokgöz, darp edilerek ters kelepçe takılarak işkenceye maruz bırakıldı. İstanbul Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu, Reha Tokgöz’e uygulanan bu muameleyi kınayarak “6 Şubat depreminin ardından, bölgeye giderek yardım çalışmalarına katılan meslektaslarımız içinde yer alan odamız üyesi ,
Dişhekimi Reha Tokgöz’ün ters kelepçeyle gözaltına alınmasını ve darp edilmesini kınıyoruz”
açıklamasını paylaştı.