Hataylı öğrenciler ücretsiz ulaşım talep ediyor

Gençlik Meclisleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde ücretsiz ulaşım talebiyle basın açıklaması yaptı.

Gençlik Meclisleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde ücretsiz ulaşım talebiyle basın açıklaması yaptı.

Aylar öncesinden “ücretsiz ulaşım ve otobüs seferlerinin arttırılması” talebiyle imza kampanyası başlatan Gençlik Meclisleri, gerçekleştirdikleri basın açıklamasının ardından toplanan imzaları Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Bakanlığı’na teslim etti. Yapılan açıklamada başta öğrenciler olmak üzere depremzedelerin yaşadığı ulaşım zorluklarından bahsedildi.

“Hatay’da henüz bir adım ileriye gidilmiş değil. Kışın gelmesiyle birlikte yaşam koşullarımız daha da zorlaştı. Barınma, beslenme, eğitim ve sağlık sorunlarımız her geçen gün artıyor. Okullarımıza güvenli bir şekilde gidemiyoruz. Ulaşım yetersiz.”

Açıklamada, 6 Şubat felaketinin üzerinden nerdeyse bir yıl geçmesine rağmen hala yoğun ulaşım problemi yaşandığı, öğrencilerin okullara gidebilmek için otostop çekmek zorunda kaldığı, bu zorunluluğun getirdiği problemler vurgulandı.

“Genellikle otostop çekerek derslere yetişmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımız bazı araç kullanan kişiler tarafından tacize maruz kalıyor. Ücretsiz servislerin sağlandığı söylense de tıka basa dolduğundan bu hizmetten faydalanamayan çok fazla arkadaşımız var. Zaten servisler her mahalleden de okula öğrenci taşımıyor. Toplu taşıma konusunda da otobüsler hem çok pahalı hem de sefer sayıları yetersiz. Kabul etmiyoruz!”

Hataylı öğrencilerin bu sorunlara karşın talebi, ücretsiz ulaşımın sağlanması.