Alevi örgütleri Kadıköy’den seslendi: “Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye”

Alevi örgütlerinin çağrısı ile binlerce kişi, Kadıköy iskelesinde Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye mitinginde buluştu. Cemevlerinin ibadethane sayılmasını ve eşit yurttaşlık talep eden Alevi yurttaşlar “ÇEDES projesine karşı laik eğitimi savunuyoruz” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Cem Vakfı (bazı şubeleri) ve Anadolu Alevi Canlar Federasyonu’nun çağrıcısı olduğu mitingde okullarda imam, vaiz gibi din görevlilerinin yer almasını eleştiren Alevi kurumları ÇEDES projesinin iptal edilmesini istedi.

Kadıköy sokaklarında bir araya gelen kitleler, polis engellemelerine rağmen sloganlar eşliğinde miting alanına yürüyüşler gerçekleştirdi. Kadıköy’de gerçekleşen mitinge emek örgütlerinin yanı sıra CHP, HEDEP, TİP, SODAP ve çok sayıda devrimci, sosyalist örgüt katıldı.

Faşizmin tam karşısındayız

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Ülkeyi yöneten ve milyonları açlığa, sefalete, işsizliğe mahkûm edenlere, toplumu kutuplaştıranlara, halkları ayrıştıranlara, inkarcılara, asimilasyonculara karşı bugün burada hep birlikte itiraz ediyoruz. Çerağlarımızı uyandırıp topluma ışık tutuyoruz. Birliği, beraberliği, kardeşliği, barışı haykırıyoruz.  Inancından, kimliğinden, cinsel yöneliminden ve politik görüşünden dolayı ötekileştirilenler olarak AKP/MHP hükümetinin ve tekçi ve inkarcı siyasal iktidarın baskılarına boyun eğmiyor ve karanlığa teslim olmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Omuz omuzayız. Zulmün zorbalığın, yobazlığın, gerici, şeriatçı, ırkçı politikaların… Faşizmin tam karşısındayız.”

“Anadilinde eğitim talebinden vazgeçmeyeceğiz”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Cuma Erçe, ‘hükümetin Alevileri’ olmayacaklarını ifade ettiği konuşmasında, “Hep birlikte AKP’nin saldırılarını püskürteceğiz. Laik, bilimsel ve anadilde eğitim talebinden vazgeçmeyeceğiz. AKP-MHP ortaklığının zulmünü saymakla bitiremeyiz. Cumhuriyetin birinci yüzyılında ötekileştirilmiş bütün halklar ile mücadele edip bu ülkeyi özgürleştireceğiz. Kurtuluş kendi kollarımızdadır. Kurtuluş yok tek başına ya hiçbirimiz” dedi.

ÇEDES projesine karşı laik eğitimi savunacağız

Mitingde, Çevreme Duyarlıyım, Çevreme Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesi protesto edildi.

Mitingte konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan: “Biz bu ülkenin demokratikleşmesi için mücadele edeceğiz. Diyoruz ki bu ülkeyi herkesin kendi dilini, inancını, rengini, rahatlıkla ve özgürce ifade edebileceği bir çiçek tarlasına dönüştüreceğiz. Biz diyoruz ki eğitim laik ve bilimsel olsun. İktidar ne yapıyor, okulları medreselere çeviriyor. Okulların onca öğretmen açığı varken, öğrenciler açken okullara imam atıyorlar. Hep beraber laik bilimsel ve anadilde eğitim istiyoruz.”