Aleviler, Kocaeli Çayırova’da buluştu: “Çözüm ve umut, örgütlü gücümüzde!”

Pir Sultan Abdal Derneği Kocaeli Şubesi’nin çağrısıyla 19 Kasım’da Çayırova’da Alevi buluşması gerçekleşti. Çayırova Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Kocaeli’nin birçok ilçesinden yüzlerce kişi katıldı.

Semahların sergilendiği, deyişlerin söylendiği etkinlikte bir halk kürsüsü kuruldu. PSAKD Kocaeli Şubesi Başkanı Cengiz Dönmez’in açılış konuşmasının ardından kürsüde ilk olarak ABF Genel Başkan Yardımcısı ve Hubyar Sultan AKD Genel Başkanı Aydın Deniz, gazeteci Sezgin Kartal ve PSAKD Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya söz aldı. Konuk konuşmacıların ardından çok sayıda kişi halk kürsüsünden düşüncelerini ifade etti. Konuşmaların ortak paydası, “Alevilerin birliğinin ve örgütlenmesinin güçlendirilmesi” oldu.

“Çare birliğimizdedir, umut birliğimizdedir, yaşamı değiştirecek güç birliğimizdedir”

Etkinliğin açılış konuşmasını PSAKD Kocaeli Şubesi Başkanı Cengiz Dönmez yaptı. Alevilerin “demokratik laiklik” ve “eşit yurttaşlık hakkı” mücadelesinin güçlendirilmesine çağrı yapan Dönmez şunları söyledi:

“Hünkâr Hacı Bektaşi Veli’nin yaptığı çağrıyı tekrar hatırlayalım: “Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım!” 800 yıl önce yapılan bu çağrı, bugün çok daha günceldir, anlamlıdır. Ve 72 millete bir nazarla bakmayı rehber edinen Aleviler olarak bu çağrımız tüm ezilenlere, sömürülenlere, hor görülenleredir. Çare birliğimizdedir, umut birliğimizdedir, yaşamı değiştirecek güç birliğimizdedir.”

“II. Mahmut döneminden daha ağır darbeler alıyoruz”

Cengiz Dönmez’in ardından ABF Genel Başkan Yardımcısı ve Hubyar Sultan AKD Genel Başkanı Aydın Deniz kürsüde söz aldı. Deniz konuşmasına “olumsuz hava koşullarına rağmen birliğimize sahip çıkan canlara teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı. Aydın Deniz şunları söyledi:

“Var olan devlet kuşatması ve ÇEDES politikasına karşı varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz. 4+4+4 sistemiyle kuşatma sonrası şimdi de zorunlu din dersleriyle asimilasyon politikaları devam ediyor. II. Mahmut döneminden daha ağır darbeler alıyoruz. Kurumlarımızın siyasal İslam’a hizmet etmeyeceğini bildikleri için 2015’ten beri bizleri dikkate almıyorlar. Dedelerimize maaş teklif ederek bizleri teslim almaya çalışıyorlar. Eşit yurttaşlık talebimiz karşılık görmüyor, asimilasyon halen devam ediyor.”

Aydın Deniz konuşmasının sonunda 10 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak olan Alevi mitingine çağrı yaptı.

“Geleceğimizin sandıklarda olmadığını gördük”

Aydın Deniz’in ardından kürsüye çıkan Karşı Mahalle’den gazeteci Sezgin Kartal, Antakya’daki Alevilerin selamlarını iletti. Antakya izlenimlerini paylaşan Kartal şunları söyledi:

“Tıpkı 6 Şubat’ta nasıl devlet yoksa, şimdi halen aynı durum söz konusu. İnsanlar soğukta konteynırlar içerisinde yaşamaya çalışıyor. Su sorunu, temiz hava sorunu devam ediyor. Özellikle Alevi halkının yaşadığı yerlerde bu sorunlar yaşanıyor. Alevilere yönelik ayrımcılık burada da sürüyor.”

Sezgin kartal konuşmasında şunları vurguladı:

“Bu topraklarda yüz yıllık bir mücadelemiz var. Osmanlı’dan beri süre gelen zulüm ve baskılara direnmeye -Alevi önderleri örnek alarak- bu yüz yıllık süreçte de devam ettik. Geleceğimizin sandıklarda olmadığını gördük. Aleviler ve işçiler olarak el ele vererek geleceğimizi inşa etmek zorundayız.”

“Cumhuriyetin 100 yılı katliamlar içinde geçti”

Son olarak kürsüye, konuk konuşmacılardan PSAKD Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya çıktı. Karakaya şöyle konuştu:

“Cumhuriyetin 100 yılı katliamlar içinde geçti. Sistem bir yüzyıl bizi asimile etmeye çalıştı. Halen devam etmekte olan Muaviye zihniyetine karşı Aleviler olarak direniyoruz. Bizler yolumuzu, inancımızı asla terk etmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz.”

İbrahim Karakaya konuşmasında bölgemizde süren savaşa ve sınır ötesi operasyonlarına da dikkat çekti. Bu konuda da halkı duyarlı olmaya ve devletin savaş politikalarına karşı barışa sahip çıkmaya çağırdı.

Konuk konuşmacıların ardından halk kürsüsünde çok sayıda kişi söz aldı. Alevilere yönelik ayrımcı politikalara değinilen konuşmalarda “örgütlenerek birliği güçlendirme” vurgusu öne çıktı.

Etkinlikte ayrıca PSAKD Gençlik Semah Ekibi bir semah gösterisi sergiledi. Sanatçılar Umut Can Esenboğa ve Ali Karabey, deyişlerle ve türkülerle katkı sundu. Kocaeli Alevi buluşmasında HEDEP, CHP, EMEP, SODAP, PSAKD’nin çok sayıda şubesi ve Demokratik Alevi Derneği (DAD) üyeleri, yöneticileri, temsilcileri de yer aldı.