Mahkeme, Kartal’ın tutukluluğuna karar verdi

Çağlayan Adliyesi’nde ilk duruşması görülen Kartal, tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Mahkeme Kartal’ın tutukluluğunun devamına karar verdi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde İstanbul’da ev baskınıyla gözaltına alınan; 13 Ocak’ta ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanan Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’ın ilk duruşması İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapan Kartal, “Cezaevinde kaldığım süreç hayatım boyunca yaşadığım en kötü süreçti. Deprem sürecinde yaşananları unutmak çok zor. 13 yıldır gazeteciyim. Farklı mecralara haberler yaptım. Hak odaklı habercilik yaptım. Doğum günüm ve çalışan gazeteciler gününde gözaltına alındım” dedi.

İddianamede ‘suçlama’ olarak yer alan ifadelerin, gazetecilik faaliyetlerinin bir parçası olduğunu vurgulayan Kartal, “Basın meslek ilkelerine göre gazetecilik yapıyoruz. Şiddeti öven içeriklerden uzak dururuz. İstanbul’da yaşıyorum. Gazeteci olarak 2014 yılında Urfa’ya gidip, döndüm. İddia edildiği gibi sınırı geçmedim. Madem silahlı bir örgütün üyesiydim neden üç senedir bu konuda bir ifadem alınmadı” dedi.

Mahkeme, Sezgin Kartal’ın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 22 Haziran’a erteledi.

Duruşma öncesi Kağıthane Kaymakamlığı, Sosyalist Dayanışma Platformu’nun yapacağı basın açıklamasını ve ilçede yapılacak tüm eylemleri yasakladı. Adliye önünde açıklama yapmak isteyenlere polis saldırısı gerçekleşti; en az 25 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmaya başlandı.