Güldür Güldür oyuncuları Hatay’da

Güldür Güldür oyuncuları Hatay’da depremzede çocuklarla tiyatro etkinliği düzenledi. Etkinliğin düzenleyicilerinden SODAP ve ÇSA, dayanışma ve yaşamı birlikte kurma çağrısını yineledi.

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) ve Hatay’da Arapça doğaçlama tiyatro yapan Çağdaş Sanat Atölyesi, 30 ve 31 Mart tarihlerinde Hatay’ın Tomruksuyu, Samandağ Merkez, Sutaşı ve Harbiye mahallelerinde ‘Çocuklarla Yaratıcı Drama ve Tiyatro Söyleşisi’ ismiyle etkinlikler gerçekleştirdi.

Etkinliğe dizi, sinema ve tiyatro oyuncularından Rüştü Onur Atilla, Aziz Aslan, Erdem Yener ve Doğan Akdoğan konuk olarak katıldı.  Hatay’da Arapça doğaçlama tiyatro ve çocuklarla yaratıcı drama yapan Çağdaş Sanat Atölyesi üyeleri de etkinliğe katılım gösterdi.

Etkinlikler ÇSA’nın sunumu, Sosyalist Dayanışma Platformu’nun konuşması ve ardından konukların çocuklarla drama çalışmaları, oyunlar ve soru cevaplarla devam etti.

Çağdaş Sanat Atölyesi adına yapılan konuşmalarda dayanışma ve yaşamı yeniden birlikte kurma vurguları yapıldı: “6 Şubat bir kez daha gösterdi ki bizler dayanışmayı büyütürsek, kendi mahallelerimizde yerel örgütlenmeleri kurarsak ayakta kalabiliyoruz. Ezilenler, ölüme terk edilenler olarak yaşanacak bir ülkeyi ancak birlikte kurabiliriz.”

“Yardım eli uzatmayacağız, yaşamı birlikte kuracağız”

Etkinliğin düzenleyicilerinden olan SODAP adına yapılan konuşmada ise Mehmet Latifeci de anıldı: “Depremin ikinci gününden bu yana burada pek çok sosyalist, devrimci, feminist ve kadın örgütleri olarak dayanışma faaliyetlerinde bulunduk; bulunmaya da devam edeceğiz. Ancak bizler sizlere yardım eli uzatmaktan çok; sizlerle birlikte deprem bölgelerinde yaşamı yeniden kuracağız. Bizler Mehmet Latifeci’nin geleneğinden gelen devrimcileriz. Yıkılan şehirlerimizin kültürel dokusunu, demografik yapısını koruyacak şekilde yeniden birlikte kuracağız. Yürütülen çalışmaların takipçisi olacağız.”

Depremin yarattığı yıkım deprem bölgelerinde hâlâ sıcaklığını korumaya devam ediyor. Depremin ardından 55 gün geçmiş olmasına rağmen temel ihtiyaçlarda ciddi eksik bulunmakta. Bunun yanı sıra güvenli barınma olanakları hâlâ sağlanmış değil ve hijyenik ürün dahil banyo ve tuvalet eksikliği devam etmekte.