Kadın liderler Feminist Enternasyonalin kurulduğunu Açıkladılar

8 Mart Feminist Enternasyonal’in açıklamasında, “Kolektif çalışma ve feminist koordinasyon için sınır ötesi bir alan olarak Feminist Enternasyonal’i kurmak için birleştik” deniyor.

Çeviri: Ayşe Tansever

25 ülkeden feminist liderler, yetkililer ve militanlar, 1 Nisan’da Mexico City’de Feminist Enternasyonal’in kurucu toplantısının yapılacağını açıkladılar. Duyuruda 50’den fazla imza var. Aralarında Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, Montevideo Belediye Başkanı Carolina Cosse ve Meksikalı senatör Citlali Hernández de bulunuyor.

Feminist Enternasyonal’in açıklamasında, “Kolektif çalışma ve feminist koordinasyon için sınır ötesi bir alan olarak Feminist Enternasyonal’i kurmak için birleştik” deniyor.

Feminist Enternasyonal

Ekvador’daki Unes meclis üyesi olan Gissela Garzón, ilk toplantının 30 Mart ile 1 Nisan arasında Meksika başkentinde gerçekleştirileceğini ve imza sahiplerinin, her bir ülkedeki feministlerin “teklifleri üzerinden tartışmalar dizini oluşturan bir yol haritası çizmeyi” planladıklarını açıkladı.

Feminist Enternasyonal, feminist mücadeleleri koordine etme amaçlı küresel bir girişim ve platform olarak düşünülüyor. Belgede, “Cinsler arası uçurumun nedeni olan ekonomik ve sosyal modelin eşitsizlikleri ile mücadele etmenin amaçlandığı” belirtiliyor.

Metinde “Zorlu ekonomik, politik, sosyal, sağlık, gıda ve çevre krizlerinden en çok etkilenen ve yoksullaşanın kadınlar olduğu bir dünyada, kapitalist ve ataerkil toplumlarımızı dönüştürme mücadelesinde birleştik” deniliyor.

 İmzacı liderler kimler?

 Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, Feminist Enternasyonal’in ilk toplantısına imza atan 58 kişiden biri. Castro, cinsiyet odaklı bir programla başkanlığı devraldı. Geçen hafta da Acil Doğum Kontrol Hapı (PAE) yasağını kaldırdı. PAE, Manuel Zelaya’nın 2009’daki darbesinden sonra göreve gelen fiili hükümet tarafından yasaklanmıştı.

İmzacılar arasında Brezilya Irk Eşitliği Bakanı Anielle Franco; Mexico City hükümet başkanı Claudia Sheinbaum; Bolivya Cumhurbaşkanlığı Bakanı María Nela Prada; Kosta Rika milletvekili Priscilla Vindas, Şili cumhurbaşkanı Gabriel Boric’in eşi İrina Karamanos da yer alıyor. Karamanos ülkesinde First Lady konum ve görevlerini kaldırmıştı.

“Kız kardeşler biz birbirimizi tanıyoruz”

Ekvador meclis üyesi Garzón, neoliberal politikaların “kadınların çoğunu dışarıda bıraktığını ve etkilediğini” söyleyerek “Patriarka kesinlikle kapitalizme demirlidir” diye ekliyor ve birçok feminist hareketin kadını “mal” olarak gören bu sisteme karşı mücadele etmesinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu belirtiyor.

Gissela Garzón, Feminist Enternasyonal’in kurulması için şimdiden Amerika, Avrupa ve Asya’da yaklaşık 30 ülkede 58 kadın liderin desteğinin alındığını açıkladı.

Feminist Enternasyonal’in kurulması için Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Meksika, Paraguay, Peru, Uruguay ve Venezuela gibi Latin Amerika ülkelerinden kadın liderler çağrıda bulundular. Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, Yunanistan ve İtalya’dan da temsilciler bulunmaktadır. Çağrıyı Asya kıtasından Hindistan, Bangladeş ve Filistin’den de feministler destekliyorlar.

Metinde “Bölgelere, etnik gruplara, sınıflara, yaşlara, cinsel yönelimlere, cinsiyet kimliklerine göre büyük farklılıklarımız olsa da sınırların ötesindeki kardeşler olduğumuzu biliyoruz.” deniyor.

Kaynak: https://www.pagina12.com.ar/531242-lideresas-anuncian-la-creacion-de-la-internacional-feminista