Çin, bir aydan kısa bir sürede dünyanın jeopolitik dengesini değiştirmeyi başardı

ABD, son 30 yıldır Ortadoğu’yu ikinci arka bahçesi olarak görüyor. Yirmi yıl önce Irak’ı yasadışı bir şekilde işgal ederek yüzbinlerce ölüme, otuz yıllık yıkıma ve kaosa neden oldu. Oysa şimdi Çin barışçıl yollarla Ortadoğu’daki dengeleri bir aydan kısa sürede değiştiriverdi.

Bu yazı 20 Mart 2023 de Obsadmin tarafından kaleme alınmıştır. 

 Çeviri: Ayşe Tansever

Bir aydan kısa bir süre içinde inanılmaz bir jeopolitik değişim gördük.

Şubat ayında Çin, ABD hegemonyasını alenen eleştirdi, küresel bir güvenlik girişimi başlattı ve Ukrayna için bir barış planı önerdi.

10 Mart’ta Çin, Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkileri yeniden düzenleyen bir anlaşmaya arabuluculuk yaptı.

15 Mart’ta Moskova, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı kabul etmek için kırmızı halı serdi.

Dün pazar, Al-Assad ve eşi Esma, Şeyh Muhammed ile görüşmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne geldi.

İran ve Irak, İran’a karşı CIA destekli Kürt faaliyetlerini durduracak bir güvenlik işbirliği anlaşması imzaladılar.

Yine dün Suudi Arabistan Kralı Selman, İran Cumhurbaşkanı’nı Riyad’a davet etti.

20 Mart pazartesi günü Çin Devlet Başkanı Xi, Rusya Devlet Başkanı Putin ile üç günlük görüşmeler için Moskova’ya geldi. People’s Daily’de Başkan Putin’e ait bir yazı yayınlanırken, Rus medyası da Devlet Başkanı Xi imzalı bir yazı yayınladı.

ABD, Çin’in Ukrayna’ya yönelik barış girişiminin zemin kazanacağından korkuyor. Ateşkes ve barış görüşmelerine açıkça karşı çıktı. Zelensky barışa karar verecek mi?

Washington’da barış olasılığı konusuda paranoya büyürken, Putin’in Çin’in barış planını  desteklemesi olasıdır. Hatta şimdiden Suudi-İran anlaşmasını sabote ediyor olması olasıdır.

Bu arada, yakın zamanda yapılan bir ankete göre Çin halkı dünyanın en mutlu halkıdır.

Xi ve Putin şimdi aktif olarak hegemonik bir gücün olmadığı, çok kutuplu bir dünyaya doğru devasa bir geçişe hazırlıyorlar. Paradoks olarak ise Batılı güçlerin inandığının aksine, Biden ve onun talihsiz tek kutuplu dünya sevdalılarının  büyük bir bölümü izole ediliyorlar.

Kaynak: https://observatoriocrisis.com/2023/03/20/en-menos-de-un-mes-china-ha-logrado-cambiar-los-equilibrios-geopoliticos-del-mundo/