8 Mart Kadın Buluşması: “Soracak hesabımız, yeniyi kuracak gücümüz var”

Kadıköy’de kadınlar soğuk havaya ve polis engellemesine rağmen sloganlar ile birçok farklı koldan yürüdü. Ankara’da yapılmak istenen açıklamaya ise polis müdahale etti, en az 5 kadın gözaltına alındı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla her yıl düzenlenen Kadın Buluşması, bu yıl için Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde gerçekleşti. Kadınlar ve LGBTİ+’lar “Soracak hesabımız, yeniyi kuracak gücümüz var” ana parkı etrafında buluşmak üzere Kadıköy’ün farklı bölge ve sokaklarından miting alanına geldi. Sokakların polis ablukasına alındığı Kadıköy’de kadınlar soğuk havaya ve polis engellemesine rağmen sloganlar ile birçok farklı koldan yürüdü. Ankara’da yapılmak istenen açıklamaya ise polis müdahale etti, en az 5 kadın gözaltına alındı.

Kırkyama Kadın Dayanışması, miting alanına yakın mesafedeki Çarşı kaldırımından yaya geçidini kullanarak miting alanına geçmesini dahi engellemeye çalışan polise karşı direndi.

Buluşmada “Bize dayatılan bu yaşama mahkûm değiliz” diyen kadınlar sık sık “hükümet istifa” sloganları attı. Miting alanında HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP eski milletvekili Gülten Kışanak ve Gezi Davası tutuklularından Mücella Yapıcı’nın fotoğrafları ve “Siyasi tutsaklara özgürlük” dövizleri taşındı.

8 Mart Kadın Platformu adına Türkçe, Kürtçe ve Arapça basın metinleri okundu:

“Depremin ilk günlerinde hayati önem taşıyan adımları atmayan devlet, biz kadınların deprem bölgesinde yaşayan kadınlarla kurduğumuz dayanışmayı engellemeye çalışıyor. Biz bu saldırıları bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden, kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadın kurumlarının kapatılmaya çalışılmasından, kadın kurumlarına ve iradesine atanan kayyımlardan, 25 Kasım’larda, 8 Mart’larda, 1 Mayıs’larda sokağa çıkan kadınların işkence edilerek gözaltına alınmasından tanıyoruz. Tarikat ve cemaatler eliyle kadınların, çocukların yaşamlarını gerici bir kuşatma altına alanlar, depremzede çocuklarla ilgili ‘evlatlık edinilen depremzede çocuk ile evlenmekte bir sakınca yoktur’ diyerek çocuk istismarının önünü açıyor. Deprem bölgesine psikolojik destek için ilahiyatçı gönderip, çadırlara okuldan önce kuran kursu açıyor. Yaşamlarımız üzerinde kurulan bu kuşatmayı, tarikat ve cemaatleri, sömürü ve şiddet yuvası olan her alanı reddediyoruz. Baskı ve zor yoluyla kadınları susturmaya çalışan erkek egemen sisteme, onun temsilcilerinden olan AKP iktidarına itaat etmiyoruz.”

Ankara’da ise basın açıklaması yapmak isteyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, açıklama sırasında “Hükümet istifa” sloganı atınca gözaltına alındı.