Latin Amerika ve Karaip Ülkeleri Dayanışması

Latin Amerika ülkelerinden ülkemiz ve Suriye’ye yardım ekipleri ve malzemeleri yollandı. Meksika ve Venezuela ilk davranan ülkeler oldular.

Ülkemizde yüzyılın felaketi olarak yaşanan deprem sonrası bilindiği gibi AFAD uluslararası güçlere acil yardım çağrısında bulundu. Latin Amerika ülkelerinden ülkemiz ve Suriye’ye yardım ekipleri ve malzemeleri yollandı. Meksika ve Venezuela ilk davranan ülkeler oldular.

Meksika, Ulusal Savunma ve Deniz Kuvvetleri ile Kamu Güvenliği ve Vatandaş Koruması Bakanlıklarına bağlı ekiplerini yolladı. Meksika ekibinin Adıyaman’a gideceği de belirlendi. Dışişleri Bakanlığı twitter hesabında, bunun bir dayanışma ve kardeşlik anlamında olduğu açıklandı. Nakdi yardımlar için de Türkiye elçiliği burada bir banka hesabı açtığını açıkladı.

Son zamanlarda iyi ilişkiler içinde olduğumuz Venezuela, hem Suriye hem de ülkemize yardım ekibi yollama kararı aldı. Aralarında doktor ve itfaiyecilerin olduğu 52 kişilik bir ekip yollandı. Ayrıca beraberlerinde 22 ton yiyecek ve humaniter ilaç da getiriyorlar. İlk durakları Suriye’den sonra ülkemize gelmiş olmaları gerekir

Arjantin iktidarı, daha önceki Orta Doğu olaylarından adını duyduğumuz Beyaz Berelilerini deprem alanlarına yollama kararı aldı. Ayrıca Türkiye elçiliği ile işbirliği içinde kışlık giysiler, çadırlar, yatak ve battaniyeler, uyku tulumları, eldivenler, su termosları, el lambaları, elektrik üreteçleri, yiyecek kutuları, bebek mamaları ve bezleri, hijyen ürünleri vs. yollanmaya başlandığı açıklandı. Bu ülkede de nakit yardımları için banka hesabı açıldığı belirtildi.

Brezilya iktidarı, aralarında itfaiyeci, tıbbi personel olmak üzere 42 uzman ve köpeklerini yolladı. Ayrıca içinde ilaç ve acil durum malzemelerinin olduğu 3 adet 250 kiloluk yardım paketleri yolladı. Bu yollananların 3 ay 500 kişiye yetecek miktarda olduğu da belirtildi.

Kolombiya iktidarı, Türk yetkililer ile ne yapabilecekleri konusunda görüşmeler yaptıktan sonra işbirliği içinde giysiler, temizlik malzemeleri, kamp araç gereçleri yollanması kararı aldı. Burada da nakdi yardım için banka hesabı açıldı.

Eski adı El Salvador ve yeni adı Savior iktidarı yüzün üstünde kurtarma elemanından oluşan bir ekip yolladı. Bunlar deprem ve çeşitli çökme felaketlerinde kurtarma yapmak için özel olarak eğitilmiştir. Ayrıca özel araştırma malzemesi ve iki tane de köpek yolladılar. Devlet başkanı Nayib Bukele’nin bizzat su, ilaç ve başka malzemeler de yolladığı açıklandı. Ekip gerektiği sürece ülkemizde kalacak, bu süreçte kendi yaşamları için gerekli olan 52 günlük malzemeyi de getirmişler.

9 Şubat günü de Honduras iktidarının, doğal felaket uzmanlarından oluşan bir yardım heyeti yollama kararı aldığı açıklandı. Bir ordu üst düzey yetkilisi eşliğinde kurtarma ve araştırma uzmanları, sismolog teknisyenleri yollanacak. Bu Honduras iktidarının depremden zarar gören insanlar ile dayanışmasıdır.

Latin Amerika ve Karaipler Ekonomik komisyonunun (Cepal) geçtiğimiz yıl sonunda açıkladığı verilere göre 2021 yılında bölgede 56 milyon aç insan vardır. Son pandemi ve Ukrayna savaşı sonrası artan petrol ve gaz fiyatlarından sonra bu yoksulluğun daha da arttığı biliniyor. Böyle bir durumda bu ülkelerin bizim deprem alanına yardımlarının ne kadar değerli olduğuna işaret etmek önemlidir. Ayrıca bu ülkelerde toprak kaymaları, sel ve orman yangını gibi felaketler sık sık yaşandığından bu tür felaketler konusunda epey deneyleri vardır.

Bu ülkelerin şimdi iktidarda olan hükümetlerinin böyle bir dayanışma ve kardeşlik göstermesi bizim için çok değerlidir. Bilindiği gibi, emperyalist düzenin yardım kriterlerini politik, ekonomik ve askeri çıkarlar belirler. Bu yardım yapan ülkelerin bizim ülkemiz ile böyle bir çok özel çıkarı yoktur. Onlar sadece insancıl, dayanışma, kardeşlik ve barış doğrultusunda yaramızı sarmaya el veriyorlar.

Çok teşekkürler Latin Amerika güzel, yoksul insanları ve iktidarları!

Bilgiler:

  1. https://www.nodal.am/2023/02/gobiernos-de-america-latina-envian-ayuda-a-turquia-y-siria-tras-mortal-terremoto/
  2. https://www.nodal.am/2022/12/america-latina-registra-mas-de-56-millones-de-personas-con-hambre-segun-fao-y-cepal/
  3. https://www.telesurenglish.net/news/Humanitarian-Aid-Commission-From-Honduras-To-Arrive-in-Turkiye-20230209-0012.html