Depremde üçüncü gün: Resmi can kaybı 9 bin 57

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı saat 18.20 itibarıyla 9 bin 57’ye yükseldi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta ilki 7.7, ikincisi 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmişti. Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olarak belirlenen depremler Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’i de sarstı.

Depremlerin üçüncü gününde henüz akşam olmadan hayatını kaybedenlerin sayısı resmi açıklamalara göre 9 bin 57’ye yükseldi. Yaralı sayısı 52 bin 979, yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444 olarak açıklandı. Sadece Hatay’da 3 bin 356 kişi yaşamını yitirdi.

Enkaz başında olanların ve depremle dayanışma koordinasyonundaki yurttaşların yoğun olarak kullandığı Twitter’a erişim sorunu yaşanıyor. Diğer yandan video paylaşma platformu TikTok da kısıtlandı. İnternet gözlemevi NetBlocks da Twitter’ın Türkiye’de erişiminin kısıtlandığını doğruladı. Siber haklar aktivisti İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, iki platforma bant daraltma yaptırımı uygulandığını söyledi.

Depremden etkilenen illerde 3 ay sürecek şekilde OHAL ilan edilmesinin ardından, bölgedeki gazetecilerin alandan uzaklaştırılması, yardım tırlarının engellenmesi ve gönüllü olarak alana gitmek isteyenlere izin verilmemesi gibi durumlar yaşandı. Emek ve Özgürlük İttifakı, yaptıkları açıklamada OHAL’in getireceği baskıları tanınmayacaklarını belirterek “Süreci halkla birlikte dayanışmayla aşacağız” ifadesini kullandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, depremle ilgili ‘provokatif paylaşım’ yaptığı öne sürülen beş kişinin tutuklandığını duyurdu. Emniyet’in açıklamasına göre 202 hesap yöneticisi tespit edildi, 18 kişi gözaltına alındı.

Üçüncü günde deprem bölgelerine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisiyle konuşan depremzedeye “Olanlar hep oldu. Bunlar kader planının içinde olan şeyler” dedi.

Sağlık meslek örgütleri deprem bölgesindeki koordinasyonsuzluk sebebiyle hekimlerin geri döndüğünü açıkladı.