Yıkıma karşı dayanışmayı büyütme zamanı

Güne maalesef büyük bir yıkımla uyandık. Bu sabaha doğru saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin yarattığı yıkım çok büyük. Toplumun her kesiminden büyük bir dayanışma seferberliğine ihtiyaç var. Başta sosyalistler olmak üzere pek çok toplumsal ve siyasal mücadele örgütü harekete geçti.

Güne maalesef büyük bir yıkımla uyandık. Bu sabaha doğru saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 6,6 büyüklüğüne kadar onlarca ardçı deprem gerçekleşti/gerçekleşiyor. Şu ana dek 1014 kişinin yaşamını yitirdiği 5385 yaralı olduğu bilgisi geldi resmi yetkililerden. Bu rakamların hangi noktalara ulaşabileceğine dair ise bilgi verilemiyor.

Soğuk ve kar yağışını içeren yoğun kış koşullarında arama kurtarma çalışmaları devam ederken saat 13.24’te bu kez Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. Yurttaşlarının büyük çoğunluğunun dışarda olması nedeniyle yeni can kaybı bilgisi verilmeyen bu sarsıntıda da çok sayıda binanın daha yıkıldığı biliniyor.

Suriye topraklarında da önemli düzeyde yıkıma neden olan depremde şu ana dek oradan da 300’ün üzerinde ölüm olduğu haberleri geliyor.

Yüksek şiddette artçı dalganın devam edeceği beklentisi nedeniyle sık sık evlere girilmemesi duyuruları yapılıyor. Diğer yandan depremden büyük oranda etkilenen 10 kentte zaten insanlar evlere girmekten korkuyor ve toplanma merkezlerinde, saçak altlarında, belediyelerin gösterdiği yerlerde ya da kurulan deprem çadırlarında soğuğa rağmen bekleyişlerini sürdürüyor.

Göçük altında kalan insanların kurtarılması için bir yandan itfaiye, AFAD ve sağlık birimleri bir yandan da bölgedeki vatandaşlar çalışmalar yürütüyor. Pek çok ilden erzak, kışlık giysi ve çadır destekleri yola çıktı.

AFAD afet koordinasyon merkezi olarak çalışmalarını sürdürürken pek çok toplumsal ve siyasal mücadele örgütü, sendikalar, odalar, sosyalistler, siyasi partiler, belediyeler…. de dayanışma çalışmalarını hızla başlatarak, yardımlar için irtibat noktalarını açıkladı.

HDP Kriz Koordinasyon Merkezi kurarak bilgi paylaşımı ve dayanışma çalışmalarını bir merkezden yönetirken, dayanışmayı örmek için il irtibat noktalarını açıkladı.

Sosyalist Dayanışma Platformu da bir yandan yıkım bölgesine doğru bir heyetle yola çıkarken bir yandan da sosyal medya üzerinden bilgilerini yayınladığı dayanışma çalışmalarını başlattı.

Kış koşulları, depremin neden olduğu yıkım ve çalışmaların ihtiyaç duyduğu nüfus hareketliliği nedeniyle gerek hava gerekse karadan ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşanıyor.