İHD Hatay Şubesi İhraçlar Komisyonu, “OHAL Süreci ve KHK Hukuksuzluğu” konulu panel düzenledi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi İhraçlar Komisyonu, Turunçlu Defneevi’nde “OHAL Süreci ve KHK Hukuksuzluğu” konulu panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Barış Akademisyeni Esra Ergüzeloğlu, İHD Onur Kurulu Üyesi Yasemin Dora Şeker ve KHK Platform Sözcüsü Münir Korkmaz katıldı. 

Engelli Maaşı Verilmiyor

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu cezaevinde olan KHK mağdurlarının yaşadıklarını dile getirdi. Hamile olup düşük riski bulunan KHK’li kadınların tutukluluklarına devam edildiğini anlatan Gergerlioğlu, annesi ile birlikte cezaevlerinde tutulan ve burada yaşamını yitiren çocukların durumunu aktardı. Gergerlioğlu, KHK mağdurlarının engelli çocuklarına engelli maaşı verilmediğini de sözlerine ekleyerek, KHK mağdurlarının durumunu özetledi.

“OHAL Komisyonu Kararlarını Kabul Etmiyoruz”

KHK Platformu Sözcüsü Münir Korkmaz kendisinin de bir KHK’lı olduğunu vurgulayarak, “Biz kimiz; 147 hak ihlaline uğranmış, seçme ve seçilme hakkı bile engellenmiş KHK mağdurlarıyız. Biz resmen sivil ölüyüz. Neredeyse tüm haklarımız elimizden alınmış, ayrıca vebalı gibi değerlendiriliyoruz. Dolayısıyla bir düşman hukuku uygulanıyor bizlere. Buradan özellikle söylüyoruz, biz KHK’lılar olarak OHAL komisyonun verdiği kararları kabul etmiyoruz, kendisini ve kararlarını tanımıyoruz, bu kararlar hukuk önünde geçersizdir. KHK’lıların çocukları oyun bahçelerinde teröristin çocukları diye dışlandı. KHK’lılar yaşadıkları bu zulmü asla unutmayacaklar” dedi.