Koç işçileri kazandı!

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde işçilerin; taşeron çalışmaya, tacize, ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı başlattığı direniş kazanımla sonuçlandı.

Koç Üniversitesi Hastane yönetimi eylül ayından 16 Kasım’a kadar 18 işçiyi işten çıkarmıştı. İşçiler 8 Aralık’ta hastane içerisinde yaşanan sorunların giderilmesi ve işten çıkarılan arkadaşlarının geri dönmesi talebiyle yapmış oldukları açıklamayla direnişlerini başlattılar. Bu süreçte sendikalar, kadın örgütleri, gençlik örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin desteği ve dayanışma eylemleri de onlara eşlik etti.

TACİZCİ MÜDÜR İŞTEN ÇIKARILDI

Yapılan görüşmeler sonunda bugün direnişlerinin 21. gününde hastane yönetimi işçilerin taleplerini kabul etti. İşçiler sendikal tazminat dahil olmak üzere 16 maaş tazminat ödenmesini, yatırılmış kıdem ve ihbar tazminatlarındaki eksiklerin giderilmesini, ödenecek tazminatlardaki vergi yükümlülüğünü işverenin üstlenmesini, hırsızlık suçlamasıyla işten çıkarılan işçinin siciline işleyen kodunun düzeltilmesini ve ihbar-kıdem-sendikal tazminatlarının aynı şekilde eksiksiz yatırılarak hak kaybının giderilmesini sağlayacak şekilde hakları kazandılar. Giriş çıkışlarda işçilerin çanta ve üst aramalarına son verildi. En önemli kazanımlardan bir diğeri ise tacizci müdürün işine son verilmesi oldu.

İşçiler yaptıkları açıklamada “Dayanışmasıyla direnişimize güç veren öncelikle çayıyla çorbasıyla, sıcakkanlı misafirperverliğiyle direnişi sarıp sarmalayan Topkapı halkına ve esnafına, tacizci müdür karşısında direnciyle yanımızda olan kadınlara, direniş boyunca hastane içinde ve direniş alanında süreci takip eden ve dayanışmada bulunan İstanbul Tabip Odası’na, Türkiye’nin dört bir yanında sesimize ses olan işçilere, üniversitelilere, gençlere, emek dostlarına teşekkür ediyoruz.” dediler.

“Bu direniş ve bu direnişten elde ettiğimiz kazanımlar kendi gücüne ve sendikasına güvenen sağlık işçilerinin kazanımıdır.” diyen işçiler tüm kazanımlarının takipçisi olacaklarının altını çizerken; “Koç Üniversitesi Hastanesi’ndeki sağlık işçilerinin sesi artık daha gür, daha güçlü. Tüm kazanımlarımızın takipçisi olacağız. Koç Üniversitesi Hastanesi’ne sendika girecek, sağlık işçileri kazanacak” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdılar.