“Maaşım, çalıştığım hastanede tedavi olmaya yetmedi”

ötü çalışma koşullarının önüne geçmek için sendikal örgütlenmeye giden ve işten atılan Koç Üniversitesi Hastanesi işçilerinin hastane önünde başlattıkları direniş, beşinci gününe girdi.

Her gün 14.00-18.00 saatleri arasında hastane önünde eylem yapan DİSK Dev Sağlık İş sendikası üyesi işçileri direnişin dördüncü gününde DİSK’e bağlı Enerji-Sen ve Basın-İş sendikası üyeleri ziyaret etti.

Ziyarette, Koç Üniversitesi Hastanesi’nde yaşananların  Türkiye’deki çalışma koşullarının ne kadar vahşi olduğunu, insan onuruna yakışmadığını ifade eden DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş, “Ben 10 yıl önce muhabirken, Bursa’da fabrikada çalışırken öğlen yemeğinde tüketemediği ekmeği yanına aldığı için işten atılan bir kadın işçinin haberini yapmıştım. Onun işten atılma sürecine dair Yargıtay’ın verdiği hem akla hem vicdana yakışmayan kararı haberleştirmiştim. 10 yıl sonra, bir dilim ekmek, dinlenmek için içtikleri bir çay işçilere çok görülüyor hâlâ” dedi.

Semra Küçet | Koç Üniversitesi Hastanesi İşçisi

Direnişteki işçilerden Semra Küçet hastalandığında Koç Üniversitesi Hastanesi’nde çalışmasına rağmen tedavi ücretini karşılayamadığı için başka hastanede muayene olduğunu ifade etti.

Direnişlerini ziyarete geleceklere çağrıda bulunan Suna Erkoçak ise, herkesi Koç Üniversitesi Hastanesine bir adet çay göndermeye davet etti.