Kıvılcımlı mezarı başında anıldı: ‘Faşizmi sokakta yenelim’

Türkiye sosyalist hareketinin teorik ve pratik önderlerinden Dr. Hikmet Kıvılcımlı, ölümünün 51’inci yıldönümünde çok sayıda kurum ve kişinin katılımıyla Topkapı’da bulunan mezarı başında anıldı. 

Türkiye devrimci tarihine yaptığı katkılarıyla önemli bir yere sahip olan, teorik ve pratik önder Hikmet Kıvılcımlı, ölümünün 51’inci yıl dönümünde Topkapı’da bulunan mezarı başında anıldı. Anmaya Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Gençlik Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, HDP il ve ilçe örgütleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi katıldı.

Anmada “Pahalılık ve işsizliğe karşı mücadeleyle devrimci seçeneği büyütelim, faşizmi sokakta yenelim” pankartı açılırken, bir önceki gün yaşamını yitiren HDP PM Üyesi Tevfik Kaçar’ın fotoğrafının yer aldığı dövizler de taşındı.  Anma öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunun ardından sık sık “Hikmet Kıvılcımlı öncümüz, yaşatıyor gücümüz”, “Yolumuz direniş, hedef iktidar ve  “Bijî biratiya gelan” sloganları atıldı.

Anmada ilk olarak söz alan SODAP Eş Sözcüsü Kezban Konukçu, Hikmet Kıvılcımlı’nın Türkiye devrimci hareketine yaptığı teorik ve pratik katkılarından dolayı önemli öncü ve önder karakterlerden birisi olduğunu belirtti. Kıvılcımlı’nın çok yoğun baskıların olduğunu bir dönemde sosyalist mücadeleyle tanıştığının altını çizen Konukçu, “Kıvılcımlı mücadeleyle geçen hayatının 22 yılını cezaevlerinde geçirmiştir” dedi.  Kıvılcımlı’nın, Kürt sorunu gerçekliğini kabul ettiğini ve Kürt halkının ezilen bir halk olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Konukçu, “Kıvılcımlı, Kürtlerin bir ulus olduğunu, Kürtlere karşı bir sömürge gerçeği olduğunu 1930’lu yıllarda ortaya koymuştur. Bizler de ondan aldığımız mirasla biliyoruz ki kurtuluşumuz işçi sınıfının birliği ve halkların kardeşliğiyledir” diye belirtti. 

“Sosyalizmi birlikte kuracağız”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise konuşmasının başında, hayatını kaybeden HDP PM Üyesi Tevfik Kaçar’ın ölümünden dolayı tüm yoldaşlarına başsağlığı diledi.  Türkiye devrimci hareketi tarihinin, direniş ve dayanışmanın onurlu tarihi olduğunu ifade eden Ersoy, “Tarihimizden aldığımız güçle, sosyalist bir hareketi hep birlikte yaratmalıyız. Bu rejimin tek bir alternatifi vardır.  And olsun ki, önderlerimize borcumuz ve sözümüz olan bu topraklarda sosyalizmi hep birlikte kuracağız” dedi. 

Konuşmaların ardından anmaya gelenler, Kıvılcımlı’nın mezarına karanfil bıraktı.