SODAP: “Jina Masha Amini için isyandayız!”

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) İstanbul Okmeydanı’nda yaptığı eylemle İran’daki protestolara destek verdi. Okmeydanı Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda toplanan kitle “Jin, Jiyan, Azadi”, “İran’da direnen Halklar Kazanacak!” sloganları eşliğinde destek eylemini gerçekleştirdi.
SODAP adına gerçekleştirilen basın açıklamasında, İran’da kadınların öncü konumda olduğu protestolara destek dile getirilirken baskıcı politikalara karşı mücadelenin büyüyebilmesi için ortak mücadele kanallarının oluşturulmasına vurgu yapıldı.

Basın Açıklamasının tamamı:
Jîna Mahsa Amini, kıyafetleri ve başörtüsü uygun değil diye İran emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltında darp edildi. Aldığı darbeler yüzünden komaya giren Amini üç gün sonra hayatını yitirdi. Jina Mahsa Amini daha 22 yaşında idi. İran’daki erkek egemen-muhafazakâr-milliyetçi-dinci rejim Amini’yi katletti.
İran rejimi kendi varlığını kadınlara baskı kurarak korumaya çalışıyor. Denetleyerek, giyinmesine karışarak, itaat etmesini isteyerek otoriter iktidarını devam ettirmeye çalışıyor. Ama yıllardır İran’da kadınlar bu baskı politikaları karşısında susmuyor ve direniyorlar. Baskı ve şiddete karşı dayanışmalarını yükseltiyor ve mücadele ediyorlar. Tutuklama, sürgün, hapis, kırbaç cezaları ve hatta ölümler kadınları yıldırmıyor. Bu yüzden kadın hareketi İran’da şimdi bir tarih yazıyor. Jina Mahsa Amini için kadınlar ve bütün halk, temel hak ve özgürlükleri için mücadele ediyor. İran’da başta kadınlar, gençler, Kürtler olmak üzere bütün halk, bir avuç petrol ve doğalgaz zenginini kayıran devlete isyan ediyor. Yolsuzluk yapan, kayırmacılık yapan, ekonomik krizin faturasını yoksullara çıkaran, kadın düşmanı İran rejimine karşı ayaklanıyor. Üniversiteli gençler, sanatçılar, sporcular tüm toplumsal kesimler, yoksullar bir olarak iktidarın gitmesi için direnişi yükseltiyor. Sokağa çıkıyor, eyleme geçiyorlar. Devlet şiddetle bastırmaya çalışsa, onlarca insanı katletse de halkın isyanını bitiremiyor.
İran’da “Jin jiyan azadi” çığlığını her yerde yükselten başta kadınlar olmak üzere tüm halkın direnişini selamlıyoruz. Destek ve dayanışma duygularımızı buradan iletiyoruz. Sesleri sesimiz, direnişleri direnişimizdir. Sloganları sloganımızdır. “Jin jiyan azadi”, “Kadın Yaşam Özgürlük”
Bizler de Jina Masha Amini için isyandayız! İran rejimi uzağımızda değil burada. Erkek egemen sistem ve devlet şiddeti burada da kadınların bedenlerini, emeklerini kimliklerini kontrol altında tutmaya çalışıyor. Kazanılmış haklara saldıran, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkan aynı zihniyet, aynı iktidar yapısı. Kadınlara düşman, LGBTİ+’lara düşman… Talan, yolsuzluk, yoksulluk, kayırmacılık, farklı inanç gruplarına ve halklara düşmanlık buradaki rejim için de söz konusu. Gençlerin özgürlüğüne saldırı, tahakküm ve baskı çok uzaklarda değil burada da yaşanıyor. Sömürü, faşizm, erkek egemenliği sadece İran’da değil bu topraklarda bu coğrafyada da yaşanıyor.
Erkek egemenliğine, yoksulluğa, eşitsizliğe karşı adalet, eşitlik, özgürlük arayışı için mücadelelerini yükseltenlerin yanındayız. Buradan direnen İran’daki halka seslenmek istiyoruz. Bizler SODAP’lılar olarak isyanlarımızı birleştirmek büyütmek en önemli görevimizdir. Ezilenlerden yana bir dünya kurma mücadelesinde enternasyonal dayanışmayı büyüteceğiz. Sömürüye, faşizme ve erkek egemenliğine karşı mücadelemizi büyüteceğiz.