Latin Amerika: Yasal kürtaj için gösteriler

28 Eylül Dünya Yasal Kürtaj için Eylem günü idi ve basın “Latin Amerika bu nedenle yeşile büründü” diye manşet attı.

Latin Amerika kadınları bildiğimiz gibi dünya kadın hareketinin ön saflarında yürüyorlar. Onların kürtaj talebi dansları tüm dünyaya örnek olmuştu. Şimdi de İran’lı kadınlar günlerdir sokaklardalar. Eylül ayının son haftasında da dünya kadınları onlara destek vermek için sokaklarda olacaklar.

28 Eylül Dünya Yasal Kürtaj için Eylem günü idi ve basın “Latin Amerika bu nedenle yeşile büründü” diye manşet attı. Kıtanın birçok kentinde gösteriler yapıldı ve sembolleri olan yeşil renkli mendilleri ve pankartları ile “güvenli kürtaj” için binlerce kadın aktivist sokaklardaydı.

Meksika’da geçen Eylül ayında Yüce Mahkeme, kürtajı yasaklamanın anayasaya aykırı olduğu kararını verdi ve o nedenle 1.500 civarında kadın kent merkezinde toplanıp coşkulu bir kutlama yaptılar.

“Bu bizim temel haklarımızdan biri olmalıdır. Bedenlerimiz üzerinde yapacağımız şeylere biz karar veririz, tartışılmaz”, “kürtaja evet ya da kürtaja hayıra ancak ben karar veririm” diye bağırdılar.

Çeşitli gruplar çeşitli şekillerde yüzlerini boyayarak ya da renkli giysiler giyerek, şarkılar söyleyip danslar ederek gösteriler yaptılar. Genel olarak da olaysız geçti.

Meksika başkentinde başta kaskları ve kurşungeçirmez yelekleri ile kadın polisler gösteri yapan kadınları kuşattılar ve bir kadının elindeki büyükçe çekici almaya çalıştılar. Kadınlar buna kızınca çekicin bir saldırı aracı olarak kullanılmasına karşı almak zorunda oldukları açıklamasını yaptılar ve sonra gösteri barışçıl geçti.

Venezuela başkenti Karakas’da da 400’e yakın feminist aktivist “Derhal sağlıklı ve yasal kürtaj” diye bağırdılar. “Her kadının kendi yaşam koşullarını belirleme, anne olmayı isteyip istemediğine karar verme hakkı olmalıdır”dediler. Kadınlar burada da yeşillere bürünmüşlerdi.

Latin Amerika’da Arjantin, Kolombiya, Küba ve Uruguay’da kürtaj serbest ama El Salvador, Honduras ve Nikaragua’da yasak. Şili ve Brezilya’da eğer tecavüz söz konusu ise, anne yaşamına risk yaratıyorsa ya da rahmin sorunlu olması durumunda ancak izin veriliyor.

Şili’de de sokaklar yeşiller içindeki kadınlarla doluydu. “Görünür olmak istiyoruz” diye bağırdılar. İnsan olarak, bir kadın olarak bunu hakediyoruz. “Anne olmak istenir ya da istenmez.”

Bolivya sokaklarında da “benim bedenim benim kararım” pankartları okunuyordu. La Paz sokaklarında yeşil pankart ve bayraklarla bir grup kadın yürüdü. “Yasal kürtaj olmaz ise sorun doğar. Onların kiliselerini yakarız.” diyerek dini gericiliğe karşı duruşlarını gösterdiler. Ayrıca kapsamlı cinsel eğitim istediler. Mecliste cinsel ve yeniden üretim hakları yasasının gönüllü kürtaj ile uyarlanmasının tartışılmasını talep ettiler.

Peru’da Yeşil Meclis kollektif üyesi bir kadın devletin ve kongrenin tüm halka sağlıklı kürtaj hakkı tanımasını talep ettiklerini dile getirdi.

El Salvador bu konuda çok tutucu bir ülkedir. 1998’den beri kürtaj yasak ve 8 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Ülkede en az 12 kadın hamileliğine müdahale yaptırdığı için halen hapiste bulunuyor. Ama bazı durumda da savcılar ve hâkimler kürtajı 50 yıla kadar cezalandırabiliyorlar. Yani kürtaj tamamen bir suç olarak görülüyor. Bu nedenle birçok kadın ülkenin çeşitli yerlerinde gösteriler yaptılar. Başkent San Salvador’da 300 feminist kadın sağlık, annenin hayatının risk altında olması gibi durumlarda kürtaj hakkı verilmesi talebi ile yürüdüler. Ülkenin güneyinde feministler küçük kamyonlardan bir karavan oluşturdular ve onu yeşil kumaşlarla örttükten sonra sokaklarda dolaştılar.

Latin Amerika kadınları bildiğimiz gibi dünya kadın hareketinin ön saflarında yürüyorlar. Onların kürtaj talebi dansları tüm dünyaya örnek olmuştu. Şimdi de İran’lı kadınlar günlerdir sokaklardalar. Eylül ayının son haftasında da dünya kadınları onlara destek vermek için sokaklarda olacaklar. Hatta ünlü Bella Ciao şarkısı Farsça olarak sosyal medyada dolaşıyor ve de kadınlar tüm gösterilerde onu Farsça söylemeye hazırlanıyorlar. Latin Amerika Çarşamba günü yeşile boyandı ve bu hafta sonu da Bella Ciao sesleri dünyamızı kaplayacağa benziyor.