SODAP: “İran’da yaşanan isyanı selamlıyoruz!”

Dün İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da kadınların başlattığı dayanışma eylemleri bugün yeni illere yayılarak devam ederken devrimcilerden, sosyalistlerden ve HDP’den de destek mesajları geldi.

İran’da 22 yaşındaki Masha Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi tarafından darp edilerek gözaltına alınmasından sonra yaşamını yitirmesiyle başlayan gösteriler, İran’ın pek çok bölgesine yayılarak devam ederken, Türkiye’den de destek eylemleri ve açıklamaları yükseliyor.

Dün İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da kadınların başlattığı dayanışma eylemleri bugün yeni illere yayılarak devam ederken devrimcilerden, sosyalistlerden ve HDP’den de destek mesajları geldi.

GÜNAY: JİN JİYAN AZADİ

HDP parti sözcüsü Ebru Günay gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “İran’dan yükselen kadın isyanını destekliyoruz ve isyanınız isyanımızdır diyoruz. Bu mücadele hepimizin ortak özgürlük mücadelesidir çünkü kadın düşmanı bu zihniyeti bizler çok iyi biliyoruz. Kadınların hakları ve yaşamlarını gasp ederek ayakta durmaya çalışan erkek egemen sisteme karşıyız ve tüm kadın cinayetlerinin de hesabını sormaya devam edecek ve bir kez daha, buradan, mücadele ettiğimiz her yerden, İran’ın sokaklarında yankılanan ‘Jin, Jiyan, Azadi’ sloganlarına biz de ‘Jin Jiyan Azadi’ diyerek ses veriyoruz, eylemlerine, direnişlerine selam gönderiyoruz” dedi.

SODAP: AYAKLANMAYI SELAMLIYORUZ!

Sosyalist Dayanışma Platformu(SODAP) ise sosyal medyadan “İran’da yaşanan isyanı selamlıyoruz! Direnişi korumak ve büyütmek hepimizin görevidir!” başlığıyla bir açıklama paylaştı.

SODAP açıklamasında şunlar yer alıyor: “İran’da Masha Amini’nin devlet güçleri tarafından işkenceyle katledilmesi sonrasında Rojhilat’tan başlayarak bütün ülkeye yayılan ve kadınlar öncülüğünde giderek ivme kazanan ayaklanmayı selamlıyoruz.

Yoksulluğun, eşitsizliğin ve giderek şiddetlenen hayat pahalılığının yarattığı yıkım koşullarında kadınların erkek egemen molla diktatörlüğüne karşı özgürlük arayışıyla sokakları doldurması 1978’deki devrimi çalan İran’daki İslamcı rejimi sallıyor. İsyan ateşinin bölgede ve tüm dünyada işçilere, ezilen halklara ve kadınlara eşitsizlik ve kölelik dayatan düzenlere karşı da harlanması için mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz.

Sarsılan küresel güç dengeleri içinde emperyalist merkezle yeni yükselen güçler arasındaki mücadelelerin dünyayı yıkımın eşiğine getirmesinin arifesinde olduğumuz günlerde tüm isyanlar ister istemez jeopolitiğin koşulları çerçevesinde de değerlendirilecektir. Son 15 yılda yaşanan büyük kitlesel kabarışların, devrimci öncülük ile buluşamamasından kaynaklanan sorunlarla karşılaştığı belirgin bir olgu iken isyanın çalınması riskine karşı da uyanık olmak yüreği devrim için çarpanların öncelikli görevlerinden biridir. Gerçekliğe ne oranda yansıyacakları toplumsal mücadelelere ve sınıfsal güç dengelerine bağlı olarak belirlenecek ihtimalleri kesinlik olarak görmek ve anlatmak ise ya devrimci iradeye nefes alacak ve serpilecek alan bırakmıyor ya da hayal kırıklığına gebe temelsiz umutların ortalığı kaplamasına yol açıyor.

Sömürüye, faşizme ve erkek egemenliğine her türlü isyan meşrudur, isyanın çalınmasına karşı uyanık olmak, direnişin yaygınlaşması ve şiddetlenmesi için mücadeleyi büyütmek ise her devrimcinin görevidir. İsyanlarımızı büyütmek, birleştirmek ve giderek yıkıcı bir savaşa doğru sürüklenen dünyayı kurtarmak için ezilenlerin Enternasyonaline vücut kazandırmak temel hedefimizdir.

Sömürüye, faşizme ve erkek egemenliğine karşı isyanı büyütmek için SODAP Meclisleri’nde örgütlenelim.”