Gazetecilik suç değildir

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma gerekçesiyle çarşamba günü evlerine düzenlenen baskınlarda, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan, Jinnews Müdürü Safiye Alagaş ve Mezopotamya Ajansı Editörü Aziz Oruç’un da aralarında bulunduğu 21 gazeteci gözaltına alındı.

Gazeteciler her gün yeni baskılarla karşılaşıyor, gazetecileri kriminalize etme politikası gün geçtikte artıyor. Diyarbakır’da 21 meslektaşımız bir haftaya yakındır gerekçesiz olarak gözaltında tutuluyor. Meslektaşlarımıza henüz bir suçlama yöneltilmiş değil. Bilgisayarlarına, gazetecilik materyallerine usulsüzce el konuldu.

İktidarın baskı mekanizması, halkın haber almasını engellemek için önce basına, özellikle de Kürt basınına yönelik oluyor. Konu Kürt gazeteciler olunca, muktedirlerin yürüttükleri politikalara ‘yerli ve milli’ bahaneler bulması, ‘terör’ bahanesiyle basın özgürlüğünü tartışmaya açması ne yazık ki kolaylaşıyor.

Unutmayalım ki, Kürt gazeteciler olmasa Van’da helikopterden atılan köylüleri öğrenemeyecektik. Tahir Elçi’nin nasıl öldürüldüğünü bilmeyecektik. Cizre’de, Sur’da, Silopi’de sivil katliamlarından haberdar olamayacaktık. Anti-demokratik kayyumların yönetime getirildiği kentlerdeki uygulamalardan haberimiz olmayacaktı.

Gazetecilik, iktidarların gizlediklerini açığa çıkarmak, duyurmak, yazmaktır. Kürt gazetecilere yönelik hukuksuzluklara tepki gösterilmezse bu baskı herkesin kapısını çalacaktır. Kürt halkının gerçekliğini dünyaya ulaştıranların sesini yükseltmek görevimizdir.

Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Özgür basın susturulamaz. Gazetecilik suç değildir.